Inteligentne sieci: standard komunikacji PRIME

Inteligentne sieci: standard komunikacji PRIME

5 nowych podmiotów dołączyło do międzynarodowej organizacji PRIME Alliance, promującej przyjęcie standardów komunikacyjnych dla sieci inteligentnych. Są to DNV KEMA Energy & Sustainability, Enverv, NXP Semiconductors, Siemens oraz State Grid Electric Power Research Institute. PRIME Alliance (PoweRline Intelligent Metering Evolution) skupia już ponad 50 dostawców usług komunikacyjnych dla inteligentnych sieci energetycznych, producentów inteligentnych liczników, producentów półprzewodników oraz integratorów, w tym takie firmy jak Texas Instruments, Fujitsu, Huawei czy polski Apator.

Standard komunikacji PRIME to pierwszy w pełni otwarty, dostępny bez opłat, standard komunikacji po linii energetycznej niskiego napięcia, który został praktycznie zastosowany w instalacji ponad miliona inteligentnych liczników na świecie, gdzie liczniki pochodziły od różnych dostawców.

Rozwiązanie PRIME zostało uznane jako międzynarodowy standard przez Międzynarodową Unię Telekomunikacji (ITU) w rekomendacji G.9955 (Aneks B) oraz G.9956 (Aneks B) a także przez Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE P1901.2) jako technologia transmisji danych w sieciach energetycznych w zakresie częstotliwości od 3 KHz do  95 KHz (CENELEC Band A). PRIME został także wybrany przez Europejski Komitet Normalizacyjny Elektrotechniki działający na zlecenie Komisji Europejskiej jako jedna z technologii standaryzacji przesyłu danych w sieciach energetycznych.

„PRIME jest standardem stabilnym, zapewniającym kompatybilność z urządzeniami od różnych producentów. Wskaźniki skuteczności działania urządzeń opartych o technologię PRIME są zdecydowanie większe, niż w jakichkolwiek innych rozwiązaniach tego typu” – mówi Sue Dawes z PRIME Alliance. „Technologia wykorzystująca  otwarty standard pozwala na jego wykorzystanie przez rozmaitych dostawców – którzy na tej podstawie będą dostarczać produkty i usługi w rozsądnych cenach. Wspólne standardy w sieciach inteligentnych pozwolą uzyskać obniżenie kosztów produkcji urządzeń. To przyniesie określone korzyści nie tylko firmom energetycznym ale przede wszystkim konsumentom”.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *