Kamień w kuchni. Ale nie do ostrzenia noży

Kamień w kuchni. Ale nie do ostrzenia noży

Choć historia sztuki kamieniarskiej sięga starożytności, kamienne aranżacje naszych mieszkań i domów powróciły do łask stosunkowo niedawno. Kamień zyskał przychylność projektantów i wszedł na salony. A nawet – do kuchni!

Kamiennie nie znaczy chłodno!

Zwykło się mówić, że kuchnia powinna być urządzona w sposób przytulny tak, by od razu kojarzyła nam się z pachnącym obiadem, świeżymi ziołami, domowym ciastem. To serce mieszkania, bijące rytmem życia domowników. Dziś, oprócz tych cech, wymagamy od kuchni uniwersalności i elegancji. Dlatego coraz częściej projektanci decydują się na wykorzystanie kamienia jako dominanty, a nie tylko drobnego elementu dekoracyjnego.

Jak dopasować?

Decydując się na urządzenie kuchni w eleganckim kamieniu, należy pamiętać o właściwościach tego materiału. Blaty kuchenne najlepiej wykonać z trwałego, odpornego na wysokie temperatury i uszkodzenia granitu. Na posadzkę, szczególnie narażoną na zużycie, idealnie nadają się marmury czy łupki. Płytki ścienne to dobre miejsce dla kolorowych trawertynów, które nadadzą pomieszczeniu fantazyjny, a zarazem wytworny charakter.

 

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *