Nowoczesna kuchnia z perspektywy nauki: eUnit Kitchen

Nowoczesna kuchnia z perspektywy nauki: eUnit Kitchen

Już sam temat badań jest nadzwyczaj ciekawy: analiza procesów roboczych kuchni. I wcale nie chodzi o kolejne zmagania z BHP. Dornbracht zajął się tematem który przepięknie ujął w następujących słowach: jaką dodatkową wartość w zastosowaniach kuchennych mają baterie sterowane elektronicznie i w jaki sposób mogą wspomagać standardowe procesy robocze. No właśnie. W jaki?

Wyniki badań wykorzystano do stworzenia ciekawego produktu: eUnit Kitchen. O co chodzi? Zacytujmy. Uchwyty ręczne zostały uproszczone i zoptymalizowane w sposób techniczny: pobieranie, dozowanie i temperatura wody, a także uruchamianie mimośrodu. Różne funkcje zostały scalone i mogą być uruchamiane za pomocą jednego elementu obsługowego. Intuicyjna, prosta logika zastosowania ułatwia procesy robocze.  Czy już wiecie o co chodzi?

O czujnik nożny. A dokładniej możliwość “odkręcenia wody” nogą. Czujnik, który zastępuje „brakującą trzecią rękę”, sterując funkcjami zamykania i otwierania strumienia wody bez użycia kurka. Przydatne? Cóż, szczególnie w sytuacji gdy np. ręce są brudne lub zajęte. Po co wówczas brudzić kran? Dornbracht twierdzi, że czujnik przeniesiono kuchni profesjonalnej do kuchni prywatnych co wprowadza więcej profesjonalizmu do obszaru prywatnego.

Ale samo puszczenie wody czy następnie zamknięcie wylewki to za mało. Wprowadzono jeszcze dodatkową funkcję dozowania wody. System wykonuje dokładny pomiar ilości wody, jaka jest potrzebna do przygotowania potrawy z konkretnego przepisu – rozpoczynając od niewielkich ilości podczas pieczenia, a kończąc na dużej ilości, potrzebnej np. do ugotowania makaronu.

Elementy obsługowe są zespolone z płytą roboczą, dzięki czemu jest na niej dużo miejsca do przygotowania potraw i położenia różnych przedmiotów kuchennych. Dyskretne oświetlenie, które zapala się po uruchomieniu regulatora, sygnalizuje działanie i tworzy przyjemny klimat w otoczeniu eUnit.

Duże znaczenie na etapie projektowania położono na łatwą instalację, niewymagającą dużej ilości miejsca: kompaktowa budowa eUnit Kitchen umożliwia umieszczenie modułu w szafce dolnej na zasadzie „podłącz i używaj”, bez potrzeby wykorzystania dużej ilości miejsca. Moduł eUnit Kitchen jest produkowany w wersji gotowej do podłączenia, pozwalającej na samodzielne zainstalowanie i zamontowanie bez konieczności angażowania profesjonalistów.

Na koniec pytanie: ile kosztuje większy komfort w kuchni. Tego jeszcze nie wiemy, gdyż system nie jest jeszcze w sprzedaży. Dornbracht obiecuje, że pojawi się w połowie roku. A jak działa cały koncept elektronicznej kuchni zobaczcie na filmie.

http://youtu.be/hXCoIH-BrIg

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *