Ogrzewanie energooszczędnego domu

Ogrzewanie energooszczędnego domu

Trudny temat? Szczególnie gdy brać pod uwagę chociażby źródło energii. Wbrew pozorom paliwo takie jak gaz ziemny wciąż jest brane pod uwagę także w domach energooszczędnych. Niemniej nie sposób pominąć jednego. Nowoczesne piece mają jedną słabą stronę: bez prądu nie ma grzania. A o tym zwykle nie wspomina się w katalogach czy reklamach.

Gaz ziemny to jeden z popularniejszych i bardziej przystępnych cenowo rodzajów paliwa. A nowoczesny piec może zużywać stosunkowo niewielkie ilości gazu. Szczególnie, gdy jest to wersja kondensacyjna. A takich urządzeń będzie coraz więcej. Na czym polega ich działanie? Poniżej materiał jednego z producentów: firmy Ariston.

Ciepło uzyskane podczas procesu spalania gazu nazywane jest ciepłem „jawnym”. Oprócz niego istnieje też ciepło „utajone”, które w tradycyjnych kotłach (zwanych też konwencjonalnymi) jest tracone i w postaci pary wodnej razem ze spalinami odprowadzane do atmosfery. W kotłach kondensacyjnych ciepło „utajone” jest odzyskiwane w procesie schładzania pary wodnej ze spalin. Dlatego najważniejszą różnicą pomiędzy urządzeniami tradycyjnymi i kondensacyjnymi jest efekt ich działania – w kotłach kondensacyjnych wykorzystujemy dodatkowo ciepło „utajone” powstałe wskutek schłodzenia spalin z równoczesnym skropleniem pary wodnej w nich zawartych, zaś w kotłach tradycyjnych ciepło te tracimy bezpowrotnie.

 

Gazowe, jednofunkcyjne kondensacyjne kotły GENUS PREMIUM EVO HP o mocy 45 i 65 oraz 85, 100, 115 i 150 kW to absolutne tegoroczne nowości, które właśnie wchodzą na polski rynek. Urządzenia te są wyposażone w najnowocześniejsze i najbardziej energooszczędne rozwiązania techniczne, które poprawiają komfort obsługi oraz pozwalają na znaczące oszczędności podczas ich użytkowania. Kocioł GENUS PREMIUM EVO HP wyposażony jest w wentylator modułowy, który sam się adaptuje, pompę obiegową o dużej wydajności oraz wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej. Urządzenie firmy Ariston zostało tak zaprojektowane, że bez problemu może działać w systemie kaskadowym, obsługiwać wiele stref grzewczych oraz współpracować z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Dla łatwej i wygodnej obsługi zamontowano w nim także wielofunkcyjny wyświetlacz LCD oraz wyposażono w zintegrowane złącze BUS, a dzięki protokołowi BUS BRIDGENET można je w prosty sposób zintegrować z systemami solarnymi. Kocioł ma także wbudowane zewnętrze złącze analizy spalin i czujnik ciśnienia minimalnego. Urządzenie wyposażono dodatkowo w funkcję zapobiegającą zamrożeniu i blokadzie pompy oraz funkcję odpowietrzania kotła. Sprawność kotła GENUS PREMIUM EVO HP przy znam. mocy ciepl. (30/40°C) wynosi od 107,2 do ponad 109%! Dzięki nim oszczędność energii może wynosić aż 35%.

 


http://blog.caranddriver.com/volvo-shows-off-touch-screen-retrofit-for-xc60-s60/

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *