Oświetlenie LED: w domu i na ulicy. W Dubaju i Buenos Aires

Oświetlenie LED: w domu i na ulicy. W Dubaju i Buenos Aires

Oświetlenie LED wciska się coraz mocniej w nasze życie. Już nie tylko w domach ale także w pracy i na ulicy. Czy niedługo otoczenie naszych domów także będzie rozświetlane diodami LED? W przypadku Buenos Aires i Dubaju: jak najbardziej. Cieszyć się? A może wprost przeciwnie, mając w pamięci obawy związane z wpływem światła na nasze zdrowie?

W Buenos Aires Philips zastąpi większość z istniejących 125 000 świateł ulic nowymi oprawami LED. Oczywiście trudno będzie to zrobić od razu. Na początek uznano, że firmie wystarczą 3 lata na realizację inwestycji. Instalatorom już udało się zmienić 10 000 opraw. Docelowo: 91 000 latarni przy alejach, ulicach i parkach.

Co zyska miasto? Philips zapewnia, że oszczędność energii sięgnie 50%. Ponadto znaczącą redukcję emisji CO2 i pięciokrotne wydłużenie czasu pracy w porównaniu z tradycyjnym oświetleniem. Coś jeszcze? Philips chwali się, że białe światło LED umożliwia lepsze rozpoznawanie twarzy przez ludzkie oko. A do tego poprawę widoczności, by ułatwić pracę operatorom kamer miejskiego monitoringu. I jeszcze jedno: wygodę. Dzięki systemowi zarządzania oświetleniem City Touch stworzono możliwość indywidualnej kontroli każdej oprawy. Co to oznacza?  Nie tylko możliwość zdalnego włączenia i wyłączenia ale także regulację natężenia światła.

A co z Dubajem? Philips póki co chwali się kontraktem. Wedle niego firma dostarczy oświetlenie LED aż do 262 budynków z konwencjonalnym oświetleniem. Dubaj ma ambitny plan, by w ciągu trzech najbliższych lat ograniczyć zużycie energii o 20%. W przypadku oświetlenia oszczędności mogą sięgnąć 50%. A w przypadku innych systemów? Choćby klimatyzacyjnych? Nie wiemy. Jedno jednak nie ulega wątpliwości. By zaoszczędzić trzeba wydać. Inwestycje sięgają 200 miliardów dolarów. Nieźle.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *