Oświetlenie vitaLED w domu pod kontrolą JUNG KNX

Oświetlenie vitaLED w domu pod kontrolą JUNG KNX

Oto problematyka oświetlenia w domu z perspektywy świata nauki. I efekt współpracy projektantów JUNG z Politechniką Południowej Westfalii pod kierownictwem Prof.Dr. Ulricha Kuipersa: system oświetlenia domu kontrolowany przez KNX – JUNG vitaLED.

Twórcy zapewniają, że w projekcie vitaLED chcieli wykorzystać efekt wpływu światła na biorytm, czyli naturalne cykle życia człowieka. Stąd odpowiednio dobrane sceny świetlne dopasowane do różnych nastrojów. Uwzględniono w nich kontrolę spektrum światła i kolorów (RGBW). I to w każdym pomieszczeniu osobno, by dopasować się do wszystkich domowników a nie zaledwie jednego lokatora. Poszczególne sceny świetlne można indywidualnie dopasować lub też skorzystać z rozwiązań zaprogramowanych przez integratora systemu. Można również je łączyć w zależności od tego, gdzie domownik przemieszcza się w danej chwili. Co ciekawe sceny świetlne można zgrać z odpowiednio dobraną muzyką. Wiele w tej mierze zależy od właścicieli jak i integratora systemu.

Kontrola odbywa się przez panel dotykowy. To obecnie najmodniejsze rozwiązanie. Menu jest dość intuicyjne, więc nikt nie powinien mieć problemów z obsługą. By ułatwić wybranie scen dla poszczególnych pomieszczeń można korzystać z grafiki poszczególnych pomieszczeń w domu. Alternatywnie: wykorzystanie w roli pilota smartfonu czy tabletu.

Póki co możliwości sterowania dotyczą tylko użytkowników produktów Apple: iPhone, iPad czy iPod Touch. Dla nich stworzono aplikację FP 701. Przyda się nie tylko do zdalnej kontroli oświetlenia ale także systemu multimedialnego oraz ogrzewania i wentylacji. Jak na razie aplikacja dostępna w App Store występuje tylko w wersji demonstracyjnej. To zaś oznacza, że funkcjonuje tylko 15 minut. Potem może być uruchomiona ponownie. Oczywiście z zachowaniem własnych zaprogramowanych scen.

Na koniec o dostępności. Póki co vitaLED jest wspierane jedynie w Niemczech. Na polską edycję trzeba będzie zatem poczekać.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *