Pierwsza winda solarna: Schindler

Pierwsza winda solarna: Schindler

Winda korzystająca z odnawialnych źródeł energii? Właściwie czemu nie? Zasadne jednak jest pytanie czy nowe rozwiązanie sprawdzi się w dowolnym zakątku świata? Oto nowy pomysł firmy Schindler, która dość wymownie chwali się chwytliwym hasłem: przewozimy miliard ludzi każdego dnia.

Najnowszy model windy, która korzysta z odnawialnych źródeł energii, będzie oparty na wiodącym produkcie koncernu – modelu Schindler 3300. W fazie prototypowej produktu przeprowadzono badania konsumenckie, które pozwalają z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że wprowadzenie windy solarnej na rynek będzie dużym sukcesem marki.

W porównaniu z windami wyposażonymi w tradycyjne systemy napędowe najnowszy produkt Schindlera pozwala na oszczędność do 50% energii w skali roku. Winda może być zasilana energią słoneczną, siecią elektryczną lub kombinacją obu tych źródeł energii. W zależności od konfiguracji oraz poziomu nasłonecznienia istnieje też możliwość funkcjonowania windy jedynie w oparciu o energię solarną.

Panele solarne, które napędzają windę, są umieszczane na dachu budynku, w którym jest ona zamontowana. Rozmiary tych paneli są dostosowane do indywidualnych zapotrzebowań budynków. Początkowo określa się poziom natężenia ruchu i na tej podstawie dobierany jest rozmiar panelu. Ich wielkość pozwala także, na korzystanie z energii słonecznej podczas okresu niskiego nasłonecznienia. Energia magazynowana przez panele dachowe może być wykorzystana od razu, magazynowana w bateriach słonecznych bądź odsprzedawana do sieci energetycznej.

Winda solarna oferuje unikatowe rozwiązanie, dzięki czemu działanie windy jest niezależne od ewentualnych awarii sieci elektrycznych. System napędu windy solarnej pozwoli zredukować do minimum ryzyko zacięcia się windy z pasażerami w środku.

 

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *