Podlewanie ogrodu pod kontrolą smartfonu

Podlewanie ogrodu pod kontrolą smartfonu

Inteligentny system nawodnienia ogrodu? Oto ciekawy polski pomysł: sterowania nawodnieniem z uwzględnieniem prognozy pogody z najbliższej stacji meteo. I zdalne zarządzanie poprzez internet z dowolnego miejsca na świecie. Innymi słowy: system nawodnienia ogrodu z podłączeniem do internetu.

Automatyczne nawodnienie: nieodzowne

Obecnie systemy automatycznego nawadniania są nieodzownym elementem przy projektowaniu nowych ogrodów oraz modernizacji już istniejących. Najważniejszym elementem systemu wpływającym na jego prawidłową pracę jest sterownik. Jego poprawne zaprogramowanie zapewnia dostarczanie wody do bryły korzeniowej roślin i trawnika. Czy zastanawiałeś się kiedyś ile tak naprawdę wody potrzebują twoje rośliny ?

95% sterowników w Polsce jest nieprawidłowo zaprogramowane!

W klasycznym sterowniku dawkę podstawową ustala instalator, według przybliżonych norm. Użytkownik średnio co 3-4 tygodnie musi i tak sam dostosowywać dawki do istniejących warunków pogodowych. Według najnowszych badań około 95% sterowników w Polsce jest nieprawidłowo zaprogramowanych lub przestawianych przez użytkownika, co powoduje, że woda często dostarczana w niewłaściwych dawkach. Jednym z rozwiązań tego problemu może być zainstalowanie w ogrodzie stacji pogodowej. Jest to jednak rozwiązanie dość problematyczne ze względu na duży koszt instalacji i kłopotliwą konserwację.

Dawka wody dobrana indywidualnie

Ciekawym rozwiązaniem jest sterownik najnowszej generacji NEPTUN, zaprojektowany i produkowany przez polską firmę Naweo. Sterownik sam dobiera odpowiednie dawki wody do wymagań konkretnych grup roślin, warunków glebowych i atmosferycznych. Dane pogodowe, takie jak nasłonecznie, siła wiatru, temperatura, wilgotność powietrza pobierane są z najbliższej stacji meteo przez Internet. Dane te pozwalają na wyliczenie ewapotranspiracji potencjalnej, czyli dokładnej informacji ile wody rośliny pobrały, a ile wyparowało od momentu ostatniego nawadniania. Dzięki temu rozwiązaniu nie musisz ręcznie zmieniać ustawień sterownika, w zależności od warunków pogodowych. Wszystko dzieje się automatycznie.

Prognoza pogody dla nawodnienia ogrodu

Dodatkowo sterownik łączy się z prognozą pogody. W przypadku prognozowania opadów deszczu z dużym prawdopodobieństwem, nawadnianie zostanie anulowane. Jeśli prognoza pogody nie sprawdzi się, dawka wody zostanie uzupełniona w następnym programie. Proces ten jest kontrolowany przez inteligentny algorytm IREO®, który gwarantuje 100% bezpieczeństwo roślinom przed przesuszeniem. Należy zaznaczyć, iż dzięki wbudowanemu modemowi GSM sam sterownik nie potrzebuje dostępu do Internetu przez kabel LAN lub sieć WiFi, wystarczy zasięg sieci komórkowej. Kolejną zaletą sterownika NEPTUN jest jego całkowite sterownie przez Internet. Programowanie odbywa się za pomocą laptopa, smartphona , zwykłej komórki, itp… Daje nam to możliwość sterowania i kontrolowania nawadnianiem w naszym ogrodzie z każdego miejsca na ziemi.

Raporty i powiadomienia na telefon

Po wykonaniu każdego programu otrzymujemy raporty o ilościach i kosztach zużytej wody. System poinformuje nas także o zaistniałych awariach (np. pęknięciu rury, zawieszonym elektrozaworze, itp.). Alerty wyświetlają się na stronie internetowej oraz możemy dostawać powiadomienie SMS. Teraz, nawet gdy jesteś na wakacjach, nie musisz się martwić, że ogród z różnych przyczyn nie został podlany bądź w wyniku awarii woda zalewa ogród. W każdej chwili, po zalogowaniu się na stronie sterownika, masz wgląd do raportów. Dodatkowo możesz np. przez smartphona ręcznie włączać i wyłączać osobno każdą sekcję.

O jakie oszczędności toczy się gra?

Wszystkie dotychczas zaprezentowane zalety sterownika NEPTUN przekładają się na realne oszczędności w budżecie domowym lub wspólnoty, co związane jest z oszczędzaniem wody na podlewanie ogrodu. Minimalna oszczędność waha się w graniach 50-60%. Jest to niezwykle istotne biorąc pod uwagę wciąż rosnącą cenę wody. Tak duża redukcja kosztów została osiągnięta poprzez połączenie funkcji doboru dawki wody na podstawie ewapotranspiracji, prognozy pogody oraz opatentowanemu algorytmowi IREO®.

Producent systemu twierdzi, że w żadnym z dotychczas oferowanych na rynku światowym sterowników nie osiągnięto wspomnianych wyżej wyników. Potwierdzeniem innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań zastosowanych w Neptunie jest przyznanie nagrody, m.in. „Zielonego Laura” dla najlepszego produktu do ogrodów i terenów zieleń podczas targów „Zieleń to życie” w 2012r. w Warszawie.

 

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *