Kuchnia high-tech z Toskanii: Toncelli Quadra

Kuchnia high-tech z Toskanii: Toncelli Quadra

Oto wizja nowoczesnej kuchni: prosto z Toskanii. Toncelii Quadra czyli kuchnia z Bluetooth, niewidzialnymi głośnikami i materiałami high-tech. No i dostosowana do współpracy z systemem domowej automatyki.

Włoskie wzornictwo w kuchni? Oto sztandarowy przykład: Toncelli, czyli firma, która od ponad 50 lat projektuje i tworzy kuchnie w przepięknej Toskanii. Oto jedno z najmłodszych dzieł włoskiej manufaktury: Essential Quadra. Wizja nowoczesnej kuchni.

Quadra to połączenie dwóch trendów wzorniczych: geometrii i zamiłowania do prostych linii. Tyle jeśli chodzi o design. Jeśli chodzi o technikę to oczywiście nie mogło zabraknąć zaawansowanego systemu automatyki domowej i wyrafinowanego nagłośnienia. Tak: nagłośnienia. Dobra kuchnia nie może się bowiem obejść bez dobrego systemu audio.

Corian i sztuka chowania

Projektant Tommaso Toncelli spory nacisk położył na uzyskanie możliwie jak największych funkcjonalnych powierzchni. Stąd duży blat z ogromną powierzchnią roboczą. By przy tym uniknąć wrażenia nadmiaru zastosował trick: chowane elementy, które gdy są potrzebne, mogą zwiększyć powierzchnię niezbędną do pracy. Dobrym przykładem jest chowany blat z niezwykle wytrzymałego corianu, czyli specjalnego materiału wymyślonego kilkadziesiąt lat temu przez DuPont (mieszanka żywic z materiałami naturalnymi takimi m.in. jak boksyty). W przypadku kuchni pełni rolę deski do krojenia.Materiałem wykończono również powierzchnię przesuwanej wyspy.

Pakowne szafki i design? Nic nie stoi na przeszkodzie

W kuchni wykorzystano szafki wielofunkcyjne o możliwie jak największej pojemności, by wszystko co niepotrzebne zniknęło z naszego pola widzenia. Największe szafki mają odpowiednio 165 i 180 cm wysokości. Zastosowano w nich m.in. szklane białe drzwi. I tylko białe: innych wykończeń nie przewidziano. Z bielą współgrają elementy ze stali nierdzewnej, błyszczącego chromu, białego i czarnego corianu i lakierowanego szkła. I dobrze pasują gadżety, które służą nie tylko jako dekoracja (np. namagnesowany pręt pomocny do utrzymania porządku).

Kuchnia z Bluetooth i niewidzialnymi głośnikami

Toncelii chwali się systemem zaawansowanej automatyki. Bazuje na otwartej platformie z dostępem do internetu. Poszczególne urządzenia będzie zatem można podłączać do sieci, by wykorzystać choćby system zarządzania energią. Toncelli chwali się zresztą, że w kuchni zastosował system zarządzania energią ILPS, by zminimalizować pobór prądu.

Nagłośnienie kuchni oparto o system niewielkich magnesów ukrytych w różnych miejscach. Pełnią one role wzbudnic a powierzchnią grającą są elementy wykończenia kuchni. A skąd brać muzykę? Kuchnię wyposażono w technologię Bluetooth (muzykę można puszczać bezprzewodowo z telefonu czy tabletu) i połączenie z muzycznym serwerem sieciowym, którego zasoby można kontrolować przez komputer, tablet czy telefon.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *