Rezydencja w standardzie pasywnym

Rezydencja w standardzie pasywnym

Na obrzeżach Kampinosu trwa budowa pięknej rezydencji o pałacowej architekturze. Zaprojektował ją architekt z Wiednia. Budynek o pow. 1200 m2 z przytulnym basenem miał zostać wybudowany w standardowej technologii i standardzie energetycznym. Aby ogrzać taki budynek potrzebujemy, co najmniej 120 kWh/m2/rok. Utrzymanie basenu kosztuje znacznie, znacznie więcej. O ile więcej.. wiedzą Ci, którzy już własny basen mają! Niestety, rozmów o kosztach jednak unikają.

Inwestor po wykonaniu piwnicy i części parteru zlecił przeprojektowanie tego budynku, do standardu, co najmniej energooszczędnego (zużywa max. 40 kWh/m2/rok). Utrudnieniem jest brak możliwości ingerowania w kształt i charakter pałacowej fasady. Jeśli projekt się powiedzie, doczekamy się pierwszego w Polsce tak urokliwego budynku o standardzie energooszczędnym.

W ostatnich dniach inwestor wyraził zainteresowanie certyfikacją tego budynku przez Passivhaus Institut w Darmstadt. Jeśli się to uda, będzie to jedna z pierwszych w Europie pasywnych rezydencji z PASYWNYM BASENEM. Taki budynek zużywa poniżej 15 kWh/m2/rok. Posiada najprostsze i najbardziej przyjazne dla zdrowia instalacje wewnętrzne. Do ich zasilania wykorzystuje się odnawialne żródła energii. Duże przeszklenia fasady zapewniają domownikom słoneczny nastrój przez cały rok.

Pasywny basen jest w praktyce bezobsługowy, a koszty jego ogrzania są tak niskie, że budzi to zdziwienie i niedowierzanie. Na łamach DomInteligentny będziemy Państwa informować o realizacji tego ciekawego projektu.

Tadeusz Pawlaczyk

ambasador budownictwa pasywnego www.oszczednyDOM.org.pl

 

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *