Samo uczący termostat: teraz z Android i iOS

Samo uczący termostat: teraz z Android i iOS

Za konstrukcję termostatu wziął się projektant iPoda: Tony Fadell. Tak było dwa lata temu, gdy debiutowała pierwsza generacja termostatu Nest. A teraz debiutuje druga.

Skoro za projekt jest odpowiedzialny konstruktor Apple, to nie dziwi, że gdzieś pod ręką przyda się iPhone. Jako zdalny pilot sterujący. W drugiej generacji można także zdalnie sterować za pośrednictwem sprzętu z Android. Trzeba się w końcu dostosować do rynku.

By skorzystać ze zdalnego sterowania należy zalogować się na odpowiednie konto (oczywiście zabezpieczone HTTPS, SSL i 128 bitowym szyfrowaniem). Termostat ma bowiem wbudowany moduł Wi-Fi, dzięki któremu pobiera regularnie aktualizowane informacje pogodowe (dane na temat promieniowania słonecznego i temperatury). I poprzez sieć komunikuje się z aplikacją w telefonie czy tablecie. A na dodatek aktualizuje własne oprogramowanie.

W ramach nowych funkcji podkreśla się bardziej efektywne oszczędzanie energii. Termostat z odpowiednim wyprzedzeniem dostosowuje temperaturę, by uzyskać pożądaną wartość o określonej porze (np. o poranku gdy wstajemy do pracy). Ponadto określa szacunkowy termin wymiany filtrów powietrza w systemie wentylacji. Nest deklaruje także lepszą współpracę termostatu z systemem pomp ciepła i szybciej zmienia tryb pracy systemu ogrzewania i klimatyzacji po wyjściu wszystkich domowników.

Funkcja samo uczenia jest możliwa m.in. dzięki automatycznym pomiarom wilgotności powierza, temperatury i ruchu w pomieszczeniu. W urządzenie wbudowano czujnik ruchu (kąt działania dalej wynosi 150 stopni), trzy czujniki temperatury i jeden oświetlenia (dostosowanie jasności wyświetlacza). Na podstawie danych termostat dostosowuje tygodniowy harmonogram pracy (np. ze względu na wstawanie każdego dnia o innej porze). Wszelkie nastawy można oczywiście korygować samodzielnie. I zdalnie. Dzięki aplikacji można korygować temperaturę w domu i na bieżąco śledzić odczyty.

Samo urządzenie także nieznacznie się zmieniło. Przede wszystkim zmniejszono obudowę. Jest ona cieńsza o 20%. Nowością jest także stalowy pierścień do regulacji. Kolorowy wyświetlacz pozostał zaś bez zmian.

Termostat jest dostosowany do instalacji 24V i według producenta może współpracować z 95% systemów ogrzewania i chłodzenia 24V. A instalacja? Firma chwali się, że trzech na czterech klientów może zainstalować sprzęt w ciągu 30 minut. I to samodzielnie. A dostępność? Cóż, póki co za oceanem….

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *