Samsung KNOX: zabezpieczenie sprzętu mobilnego

Samsung KNOX: zabezpieczenie sprzętu mobilnego

Zabezpieczenie telefonu to nie tylko ochrona przed kradzieżą. Także przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem. Samsung podczas targów MWC w Barcelonie pokazał nowy pakiet rozwiązań nazwany KNOX. Nazwa dobrze się kojarzy?

KNOX łączy w sobie system Android w wersji SE (Security Enhanced) o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa oraz rozwiązania do zarządzania bezpieczeństwem, implementowane zarówno w warstwie sprzętowej, jak i w ramach systemu operacyjnego. W warstwie aplikacji KNOX tworzy wydzielone środowiska, bezpieczne procesy dla każdej aktywności, dzięki czemu wirus nie ma szans zarazić całego systemu plików. Taki schemat jest wymuszany przez Android SE. Szyfrowanie odbywa się na poziomie plików, dzięki czemu aplikacje i dane służbowe są chronione przed kradzieżą, atakami wirusów i złośliwego oprogramowania.

KNOX jest lekki i kompatybilny z powszechnie używanymi modelami infrastruktury korporacyjnej (np. MDM) oraz z sieciami VPN i usługami katalogowymi. Jest to istotne udogodnienie dla działów IT w przedsiębiorstwach chcących wdrożyć i realizować własne strategie BYOD (Bring Your Own Device).

Bezpieczne środowiska tworzone przez KNOX, łatwo dostępne w postaci ikony na ekranie głównym, dają użytkownikom dostęp do różnych aplikacji służbowych w bezpiecznym trybie (program pocztowy, przeglądarka, kontakty, kalendarze, udostępnianie plików, współpraca, CRM i aplikacje business intelligence). KNOX umożliwia istniejącym aplikacjom, działającym w ekosystemie Android, automatyczną integrację w ramach firmy oraz pewne zabezpieczenia bez jakichkolwiek zmian w kodzie źródłowym używanych aplikacji. Dzięki takim funkcjom jak sieć VPN zgodna z normą FIPS, szyfrowanie na urządzeniu, zabezpieczenie przed wyciekiem danych, jednokrotne logowanie firmowe (Enterprise Single Sign ON – SSO), usługi katalogowe Active Directory czy wreszcie uwierzytelnianie wieloskładnikowe z wykorzystaniem kart Smart Card. KNOX zwalnia programistów aplikacji z konieczności samodzielnego tworzenia podobnych rozwiązań.

To zrozumiałe, że głównymi czynnikami hamującymi rozwój trendu BYOD w przedsiębiorstwach są kwestie bezpieczeństwa i prywatności. Tymczasem użytkownicy mają najnowsze smartfony i tablety i chcą korzystać z nich w pracy, czym przyprawiają o ból głowy swoich kolegów z działu IT – mówi JK Shin, Prezes Zarządu oraz Szef Działu IT i Mobilnej Łączności w Samsung Electronics. Rozwiązanie jest proste. Jedno urządzenie do celów zarówno służbowych, jak i prywatnych. Samsung KNOX potrafi pogodzić istniejącą po stronie firmy potrzebę kontroli z satysfakcją użytkowników, ponieważ zapewnia gruntowne bezpieczeństwo na poziomie platformy, co powoduje, że użytkownicy nie muszą mieć gruntownej wiedzy na ten temat.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *