Smartfony z firefox OS: rywal Androida?

Smartfony z firefox OS: rywal Androida?

Nowy rywal dla Androida? Tak bowiem można odbierać oficjalny debiut systemu operacyjnego Firefox OS dla telefonów komórkowych. Co ważne: Polska będzie w pierwszej grupie krajów, w której pojawią się telefony z nowym systemem. Na liście dostawców Alcatel (TCL), LG i ZTE oraz 17 operatorów telekomunikacyjnych: América Móvil, China Unicom, Deutsche Telekom, Etisalat, Grupa Hutchison Three, KDDI, KT, MegaFon, Qtel, SingTel, Smart, Sprint, Grupa Telecom Italia, Telefónica, Telenor, TMN oraz VimpelCom.W grupie potencjalnych kandydatów Huawei i Telstra.

Firefox OS w pierwszej komercyjnej wersji ma być systemem otwartym. Co to oznacza? Z pewnością duże ułatwienie dla twórców aplikacji jak i operatorów, którzy łatwo mogą dostosować system do swoich potrzeb. Smartfony z Firefox OS to pierwsze urządzenia w całości oparte na standardach Otwartej Sieci, co umożliwia opracowywanie każdej funkcji w postaci aplikacji HTML5. Aplikacje internetowe uzyskują dostęp do wszystkich możliwości urządzenia z pominięciem przeszkód typowych dla protokołu HTML5 na urządzeniach przenośnych, co gwarantuje istotny wzrost wydajności. Elastyczność platformy umożliwia operatorom łatwe dostosowywanie interfejsu oraz rozwijanie usług dopasowanych do indywidualnych potrzeb ich klientów.

Co zawiera nowy system? Mozilla twierdzi, że wszystko czego użytkownik oczekuje od smartfona – rozmowy, wysyłanie wiadomości SMS i e-mail, aparat fotograficzny i inne – a także to, co powinien mieć idealny smartfon, np. wbudowaną kontrolę kosztów, funkcje społecznościowe serwisów Facebook i Twitter, usługi oparte na lokalizacji, przeglądarkę internetową Firefox, nowe możliwości korzystania z jednorazowych i udostępnionych do pobrania aplikacji, dostęp do sklepu Firefox Marketplace i wiele więcej. Korzystając z Firefox OS wystarczy po prostu wpisać dowolne zapytanie w wyszukiwarce i natychmiast uzyskać dostęp do jednorazowej lub udostępnionej do pobrania aplikacji.

W nowo powstałym sklepie będzie można znaleźć wiele aplikacji. To oczywiste. Ale ilość nie znaczy jakość. Mozilla chwali się znanymi markami: AccuWeather, Airbnb, Box, Cut the Rope, Disney Mobile Games, EA Games, Facebook, Nokia HERE, MTV Brasil, Pulse News, SoundCloud, SporTV, Terra, Time Out czy Twitter.

Pierwsze telefony z nowym systemem mają trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku. Możliwe, że jeszcze przed wakacjami. ZTE chwali się pierwszym na świecie modelem z Firefox OS. To ZTE Open, który na początek zadebiutuje w Hiszpanii, Wenezueli i Kolumbii za pośrednictwem operatora Telefonica. Niedrogi model zawiera 3,5 calowy wyświetlacz HVGA TFT, 256 MB RAM i 512 ROM. Do tego pozycjonowanie AGPS, Bluetooth w starszej wersji 2.1 i kamera 3.2 MP. No i WiFi. Czyżby idealny materiał na pierwszy telefon w życiu?

 

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *