Sposób na ciepłą wodę w domu

Sposób na ciepłą wodę w domu

Ciepła woda w domu? Cytując klasyka: oczywista oczywistość. Ale skąd wziąć ciepłą wodę to już nie jest tak oczywiste. W rozważaniach nad źródłem ciepłej wody w domu tym razem głos zwolenników technologii pomp ciepła.

Najczęstsze pytania

Inwestorzy przed wyborem konkretnej technologii służącej im do produkcji ciepłej wody użytkowej mają liczne, bardzo konkretne pytania, związane z zakupem i użytkowaniem pomp ciepła. Wśród nich najczęściej powtarzają się:

– Jaka technologia jest najbardziej opłacalna (czyli: najtańsza)?

– Czy są to skomplikowane w obsłudze i angażujące czas rozwiązania?

– Czy można je stosować w nowych oraz starych budynkach?

– Jakie są ich ograniczenia technologiczne?

– Czy są szkodliwe dla zdrowia domowników i środowiska (czyli: hałaśliwe, wytwarzające nieprzyjemne zapachy, wytwarzające szkodliwe związki)?

– Czy poradzą sobie z tak zaawansowaną technologią?

Po pierwsze – oszczędność energii elektrycznej w porównaniu do tradycyjnych podgrzewaczy wody. Pompy ciepła powietrze/woda znacząco obniżą koszty zużycia prądu. Przyjmuje się, że średniej jakości pompa powietrze/woda, w porównaniu do typowego podgrzewacza wody, to oszczędności rzędu ok. 60%. ARISTON twierdzi, że w przypadku sprzętu z gamy NUOS korzyści wyniosą nawet do 75%!

Po drugie – odpowiednio niskie koszty instalacji. Pompy ciepła powietrze/woda to bardzo nowoczesne technologicznie urządzenia, wykorzystujące cykl termodynamiczny, dzięki któremu poprzez zasysanie powietrza podgrzewana jest woda znajdująca się w zbiorniku. Pomimo zastosowania w nich wysoko zaawansowanych rozwiązań, są one dosyć proste w instalacji i obsłudze. Z powodzeniem więc można je stosować podczas modernizowania starych rozwiązań grzewczych.

Po trzecie – świetnie nadają się do montażu w każdym budynku – bez znaczenia jaką ma bryłę, jak jest ustawiony względem słońca oraz jak ukształtowane i pod jakim kątem nachylone są połacie dachu. Są to natomiast bardzo istotne sprawy w przypadku stosowania kolektorów słonecznych, ponieważ opłacalność tej technologii, przy połaciach skierowanych na wschód i na zachód, jest praktycznie żadna.

Po czwarte – podgrzewacz wody z pompą ciepła posiada wiele dodatkowych zalet, które są znaczące dla inwestora, gdyż pozwalają utrzymać właściwy mikroklimat wewnątrz domu. Jest to możliwe dzięki temu, że podczas pracy urządzenia powstają również „dodatkowe efekty pozytywne”, zwiększające komfort życia. Dzieje się tak np. w przypadku urządzeń w wersji zintegrowanej typu monoblok, które pobierają powietrze z pomieszczenia i po odzyskaniu z niego ciepła wyrzucają je na zewnątrz budynku poprzez kanały wentylacyjne. Do pomieszczeń napływa zatem świeże powietrze, a w budynku panuje odpowiedni mikroklimat.

 

 

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *