Świeże powietrze w domu: stała wymiana

Świeże powietrze w domu: stała wymiana

Świeże powietrze w domu? I to niezależnie od pogody? Niezbędne przez cały rok. By je uzyskać można skorzystać z systemu stałej wymiany powietrza. Wzbogacony o rekuperator pozwoli rozwiązać odwieczny dylemat: niższe rachunki za ogrzewanie zimą i chłodzenie latem a jednocześnie utrzymanie odpowiedniej temperatury i mikroklimatu.

A jakie urządzenia wykorzystać? Oto kilka ciekawych produktów. Oczywiście lista w żaden sposób nie zastąpi przeglądu rynku. Ale na początek można przyjrzeć się temu, co przygotowało kilka znanych firm.

 

Dla wrażliwych: Vaillant recoVAIR

Do budynków nowych jak i modernizowanych. Do wyboru dwie wersje zależnie od powierzchni mieszkania: do 160 m2 i do 260 m2. W standardzie filtr G3 by zmniejszyć kurz, pyłki i zanieczyszczenia. Do tego usuwanie z budynku wilgoci i CO2. Vaillant chwali się wysoką sprawnością odzysku ciepła: do 95%. Rekuperator jest kontrolowany przez sterownik pokojowy. Zdalne sterowanie umożliwia 3 stopniową regulację mocy a także wybór rodzaju pracy: dzienną, nocną i automatyczną. W przypadku, gdy w domu przebywa więcej osób (także palaczy) można aktywować tryb „przyjęcie”, by efektywniej wymieniać powietrze.

Wentylacja pod kontrolą: Stiebel Eltron WPL

Kompatybilny z każdym systemem centralnego ogrzewania. Dzięki temu może być stosowany nie tylko w nowo budowanym domu ale także w takim, który podlega modernizacji. Przeznaczony do mieszkań o powierzchni do 290 m2. Szybko oczyszcza kuchnie i łazienki z pary wodnej a także niezbyt przyjemnych zapachów powstałych podczas przygotowania potraw. Trzystopniowa regulacja obrotów przydaje się do korygowania pracy zależnie od potrzeb (zwiększona wydajność podczas intensywnych kąpieli czy gotowania w kuchni).

Freecooling czyli bez klimatyzacji: Mitsubishi Lossnay

Do domów jednorodzinnych a także większych budynków. Centrala wentylacyjna z wbudowanym wymiennikiem krzyżowym. Wymiennik ze specjalnego papieru impregnowanego umożliwia odzysk ciepła i wilgoci (szczególnie przydatne dla amatorów intensywnego gotowania a także bardzo gorących kąpieli). Dzięki trybowi freecooling można także chłodzić dane pomieszczenie bez potrzeby włączania klimatyzacji. Specjalny tryb niskich obrotów wentylatora umożliwia stałą 24 godzinną pracę w trybie energooszczędnej wentylacji.

Jonizacja powietrza: Aeris OXY

Jonizator powietrza do wentylacji mechanicznej w domach jednorodzinnych. Alternatywa dla przenośnych urządzeń, które mają wykonać podobne zadanie: zmianę jonów dodatnich na ujemne, by lepiej oczyścić powietrze z kurzu, zarodków grzybów, pleśni, roztoczy i wirusów. Innymi słowy: uzyskać podobny efekt czystego powietrza jak po letniej burzy, po której zwykle lepiej się oddycha. Sprzęt instalowany jest w kanale nawiewnym systemu domowej wentylacji. Tak samo jak w profesjonalnych instalacjach w dużych budynkach publicznych takich jak szkoły czy szpitale.

 

 

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *