Telewizor w łazience: potrzeba czy kaprys?

Telewizor w łazience: potrzeba czy kaprys?

Przegapić w toalecie bramki Lewandowskiego albo odcinek ulubionego serialu? To przykre. Na szczęście jest rozwiązanie. I to nawet na dłuższe chwile spędzane w łazience czy toalecie. Odpowiedni telewizor. Wodoodporny rzecz jasna. A jaki? Oto ciekawy przewodnik zakupowy.

Kupując telewizor do łazienki nie powinniśmy kierować sie jedynie rozmiarem oraz ceną, ale również funkcjami i właściwościami umożliwiającymi komfortowe użytkowanie oraz bezpieczny i łatwy montaż urządzenia w wilgotnym środowisku. Jak to zrobić? Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw musimy wybrać rodzaj telewizora, ponieważ w dużej mierze od niego będzie zależał wybór miejsca.

Standardowy czy wodoodporny?

Telewizory standardowe – choć stanowią największą i najbardziej popularną grupę na rynku, nie są przystosowane do pracy w wilgotnych pomieszczeniach. Jeżeli wybierzemy normalny telewizor dostępny w sklepach RTV ograniczymy sobie możliwość montażu do miejsc nie narażonych na kontakt z wodą. Taki telewizor, aby był bezpieczny, należy zamontować na ścianie, z dala od wanny, natrysku i umywalki. W małych łazienkach znalezienie takiego fragmentu ściany może okazać się nie lada wyzwaniem.

Dodatkowo może pojawić się problem z parowaniem ekranu, estetycznym zamaskowaniem przewodów instalacyjnych i wieszaków montażowych ( a nawet z utratą gwarancji). Wiele z tych problemów rozwiązali za nas producenci wodoodpornych telewizorów zaprojektowanych specjalnie do łazienki. Takie telewizory wyposażone są w wiele rozwiązań technicznych umożliwiających prace w mokrych pomieszczeniach. Najczęściej posiadają „Anti-Fog system” – odprowadzenie pary wodnej z ekranu, wodoodporne głośniki oraz wodoodornego, pływającego pilota. Najważniejszą jednak przewagą nad standardowymi telewizorami jest to, że są w pełni wodoodporne i zasilane napięciem 12V, co daje użytkownikom pełne bezpieczeństwo. Dzięki temu możemy zamontować telewizor niemal w każdym miejscu naszej łazienki – nawet pod natryskiem.

Wybór miejsca:

Aby wybrać rozmiar dla naszego “okna na świat”, musimy najpierw zdecydować jak chcemy używać telewizora oraz co i gdzie będziemy najczęściej oglądać. Jeżeli chcemy oglądać swoje ulubione filmy lub seriale – wanna jest naturalnym i wygodnym rozwiązaniem. Tak zamontowany telewizor sprawdzi się również podczas długich transmisji sportowych jak i urozmaici kąpiel najmłodszym miłośnikom bajek.

Jeżeli należymy do grupy ludzi ciągle zabieganych, którym zawsze brakuje czasu, dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie sprzętu w kabinie natryskowej lub nad umywalką. Umożliwi nam to śledzenie najświeższych news’ów i najnowszych notowań giełdowych podczas szybkiej, porannej toalety.

Niezależnie od miejsca jakie wybierzemy, trzeba zawsze pamiętać, że telewizor powinien się znajdować na wysokości wzroku osoby oglądającej. W przypadku montażu nad wanna zaleca się umiejscowienie telewizora ok. 20-30 cm nad krawędzią wanny, co zapewni najbardziej optymalne kąty widzenia.

Rozmiar i kolor:

Wybór rozmiaru uzależniony jest w dużej mierze od gabarytów łazienki oraz miejsca montażu. Nie ma co przesadzać z przekątną w małym pomieszczeniu. Na rynku dostępne są telewizory łazienkowe w rozmiarach od 15 do 26 cali, jednak najbardziej uniwersalnym rozmiarem jest 17″-19″.

Następnie musimy wybrać kolor. Producenci dają nam wybór między białym, czarnym i lustrzanym wykończeniem. Dzięki temu istnieje możliwość dopasowania konkretnego modelu do kolorystyki wnętrza. Ciekawostką jest kolor lustrzany – w czasie gdy urządzenie jest wyłączone można korzystać z lustra np. podczas golenia, a panel LCD pozostaje niewidoczny. Przy włączonym telewizorze lustro zamienia się w kolorowy ekran TV.

 

Podtynkowy czy natynkowy?

Jeżeli wiemy już gdzie zamontujemy telewizor i znamy jego rozmiar, musimy teraz wybrać rodzaj instalacji i formę montażu. Standardowy telewizor potrzebuje napięcia 230V i montowany jest na ścianie. Metoda taka daje nam szybkość montażu, ale nie bezpieczeństwo i estetykę.

Dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem są telewizory (takie jak AquaTV), którym wystarcza instalacja niskonapięciowa 12V. Są one przeznaczone do montażu podtynkowego. Telewizor zamontowany w ścianie wystaje z niej jedynie na 1cm. Oznacza to dla nas brak jakichkolwiek wiszących kabli i przewodów. Wszystko jest schowane, a widoczny jest tylko frontowy ekran.

„Wybór sposobu montażu nie jest trudny” – mówi Kamila Rojszczak, prowadząca studio ARCHITEKTURY:WNĘTRZ – „Jeżeli chcemy zamontować telewizor tylko na jedno wydarzenie np. Mistrzostwa Świata, Olipiadę, itp., opłacalne jest zamontowanie standardowego telewizora natynkowego. Natomiast jeżeli myślimy o używaniu telewizora dłużej, urządzamy nową łazienkę lub przeprowadzamy remont starej, najlepeszym rozwiązaniem będzie montaż podtynkowy z instalacją 12V. Jest to po prostu rozwiązanie najbezpieczniejsze.” – kwituje projektantka.

Przed dokonaniem zakupu, powinniśmy móc dokonać świadomych wyborów:

– wodoodoporny / standardowy

– zasilany 12V / 230V

– do montażu podtynkowego / nadtynkowego

– z głośnikami zewnętrznymi / wbudowanymi

Jak widzimy, wybierając telewizor do łazienki możliwości mamy sporo. Przewaga telewizorów wodoodpornych nad standardowymi jest ogromna. Oczywiście, są one trochę droższe, ale za bezpieczeństwo oraz czysty obraz bez zaparowań chyba warto dopłacić.

tekst: Cezary Adamski (AquaTV)

 

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *