Wnętrza jutra: salon w Mediolanie

Wnętrza jutra: salon w Mediolanie

Coraz bliżej do międzynarodowego salonu Internazionale del Mobile, czyli święta projektantów wnętrz a także całego świata mebli. Znamy już pierwsze premiery, które będzie można na żywo zobaczyć na Fiera di Milano w Mediolanie. A skory my znamy to również i Wy. Zaczynamy od renomowanego Busnelli (oryginalne krzesła zaprojektowane w latach 70 stanowią do dziś ekspozycję w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku) i ciekawej interpretacji projektu biblioteki, który powstał w latach 80.

Zaczniemy od nazwisk. Za nowoczesną interpretację ciekawego projektu zabrał się wychowanek Politechniki w Mediolanie Vincenzo De Cotiis.  Na warsztat wziął projekt biblioteki jednego ze słynnych włoskich architektów Jacopo Gardella (swoją karierę zaczynał w słynnym Alfa Romeo).

Na pierwszy rzut oka biblioteka może się wydawać nieuporządkowana. Nie trudno bowiem o wrażenie chaosu w zestawieniu pionowych i poziomych linii. Busnelli twierdzi jednak, że chaos łatwo przezwyciężono stosując grę światłem i łącząc różne materiały. Jest bowiem drewno, wosk, żelazo i nadszarpnięty mosiądz. Ścianki wykonano z częściowo odzyskanych płyt drewnianych. Drewno zaimpregnowano jasnym i ciemnym woskiem. Niektóre płyty pokryto arkuszami utlenionego mosiądzu. Utlenienie uzyskano stosując odpowiedni kwas. W budowie bibliotek wykorzystano także blachę stalową z której wykonano półki. Całość wykończono arkuszami utlenionego mosiądzu.

Biblioteka w założeniu ma być zoptymalizowana do różnych pomieszczeń. Można zatem ją zamawiać w różnych rozmiarach. W końcu elastyczność jest w cenie.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *