CES Las Vegas: inteligencja w domach

CES Las Vegas: inteligencja w domach

CES w Las Vegas? Pora na stałe wpisać termin kolejnych imprez. Nie będzie to trudne. Początek stycznia to co roku święto fanów elektroniki. I nie tylko tej, która kojarzy się z wychudzonymi informatykami spędzającymi każdą chwilę przed komputerem i w obowiązkowej chmurze dymu tytoniowego. Ani nastolatków grających bez przerwy. CES to miejsce, które warto odwiedzić choćby raz w życiu. A potem co najwyżej śledzić co roku doniesienia. Bo jest to miejsce, gdzie świat elektroniki konsumenckiej pokazuje swoje najlepsze zabawki. Także te związane z inteligentnymi domami.

Oczywiście od kilku lat w popularnych mediach CES kojarzy się przede wszystkim z kolejnymi generacjami telewizorów. Oczywiście z roku na rok nowe TV są coraz większe, lepsze, droższe, bardziej zaawansowane technologicznie. W tym roku ambicją każdej firmy jest pokazywanie sprzętu 4K czyli o rozdzielczości znacznie lepszej niż Full HD. I z jak największą matrycą, jakby każdy miał w domu salę kinową wielkości co najmniej boiska do squash’a. Też nie oprzemy się wiadomościom o nowych TV. Wśród wielu newsów wybierzemy te, które subiektywnie: zasługują na uwagę.

Subiektywnie? Czasem wpadka na konferencji jest lepszym newsem niż nawet najlepsze urządzenie. Wystarczy poszukać tegorocznej konferencji Samsunga. Na CES jednak nie brakuje rozwiązań, które zasługują na uwagę z przymrużeniem oka. I zdecydowanie bardziej niż wpadki. Mamy na myśli różnorodne gadżety, które będą coraz mocniej wciskać się w nasze życie. Elektroniczna odzież, pseudo inteligentne zegarki a także coraz bardziej wszędobylskie aplikacje. Komunikujące się ze wszystkim. Z pozoru nawet z byle czym. Wystarczy wspomnieć o szczoteczce do zębów. Tak. O szczoteczce.

Tegoroczne CES napawa szczególnym optymizmem. Za instalacje domu inteligentnego wzięły się wielkie firmy. Wielkie w znaczeniu gigantów elektroniki. Swoje wizje pokazały LG i Samsung. Początki na razie skromne, ale…. Póki co chodzi głównie o synchronizację i nadzór nad pracą podstawowych domowych urządzeń. Jakich? Głównie AGD i sterowanie wentylacją oraz klimatyzacją. Za pośrednictwem aplikacji w telefonie czy tablecie albo poprzez panel ścienny (Samsung Lumen). A do pełnej kontroli nad domem i jego wyposażeniem już krótsza droga. I równie krótka do standaryzacji, spadku cen, bardziej powszechnego dostępu do nowych rozwiązań. Oczywiście można obawiać się, że to co jest uniwersalne, nie jest dobre dla indywidualnych wymagań. Cóż. Nie wszystkim da się dogodzić. A przynajmniej dogodzić z takim samym efektem końcowym.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *