Dom inteligentny na 44 piętra

Dom inteligentny na 44 piętra

Michał Borowski. Nie tak dawno naczelny architekt Warszawy. Aktualnie steruje i to dosłownie największym inteligentnym budynkiem apartamentowym w Polsce. Nam opowiada jak do tego doszło i jakie są efekty jego pracy dla przyszłych mieszkańców.

Co Pana sprowadziło w to miejsce, po tym, jak połowę życia spędził Pan gdzieś na świecie?
W 2011 roku otrzymałem propozycję objęcia stanowiska Prezesa Spółki Tacit Development Polska budującej apartamentowiec COSMOPOLITAN Twarda 2/4 w samym centrum Warszawy. Właściciele projektu zaufali , że osobiście doprowadzę do powstania domu najwyższej jakości zarówno w fazie budowy jak i wykończenia. Nie jestem bowiem typowym zarządcą inwestycji developerskiej, ani budowlańcem. Jestem architektem, który zawsze pracował przy unikalnych i wyjątkowych projektach. Takim projektem jest bez wątpienia COSMOPOLITAN.
Co o tym świadczy?
Ależ proszę Państwa! Całe mnóstwo szczegółów i detali. Jest to pierwsza inwestycja mieszkaniowa w Polsce, gdzie developer oddaje mieszkańcom 252 mieszkania o zróżnicowanej wielkości, ale wszystkie 252 wykończone „pod klucz” i to na dodatek „klucz elektroniczny”. Osobiście zmieniłem najpierw rozkład wnętrz mieszkań, a następnie zadbałem o komfort użytkowników stosując najnowocześniejszą elektronikę do komfortowego sterowania domem. Zacząłem od wyboru przycisków. To pierwszy kontakt człowieka z domem po wejściu. Kierowałem się jedynie wyglądem, fakturą, materiałem, bezramkowością. Bezapelacyjnie wygrało belgijskie Basalte, które zachwyca wszystkich gości mieszkań pokazowych już teraz. Dalej zadbaliśmy o wygodne sterowanie w scenach przede wszystkim oświetleniem i roletami. Wszystkie zewnętrzne ściany to trzymetrowe okna, dające niesamowite widoki i wpuszczające dużo światła. Dlatego chronimy domowników za pomocą rolet przed promieniami słonecznymi. A jest ich naprawdę sporo. Ręczne zasłanianie to przeszłość, a COSMOPOLITAN to nowy styl życia wielkomiejskiego. Idąc dalej dbamy o bezpieczeństwo, stąd zabezpieczenie nieużywanych obwodów elektrycznych, sterowanie wentylacją i klimatyzacją z funkcją ogrzewania. Wybraliśmy warszawską firmę INTELYO, która lokalnie zapewni najlepszą instalacje, programowanie i serwis. Przygotowaliśmy już w standardzie zaawansowaną instalację automatyki domowej sterowanej przez smartfon i tablet , ale każdy, kto będzie ją chciał rozbudować, również w zakresie audio/video będzie mógł skorzystać z naszej oferty dodatkowej. W tym zakresie współpracujemy z zupełnie nieznaną w Polsce, ale światowej sławy firmą SAVANT, która oferuje nawet bardzo zaawansowane instalacje multiroomowe. Uprzedzę Państwa pytanie i odpowiem, że wybraliśmy tego dostawcę korzystając z osobistych doświadczeń właścicieli inwestycji. Z tego co wiem, tego producenta wybrał również jeden z naszych ulubionych aktorów – Robert de Niro.
A pozostałe wykończenia? Czy Polacy pogodzą się z faktem, że dwustu sąsiadów ma identyczne mieszkania?
Absolutnie nie. Oferujemy pakiety kolorystyczne, materiałowe i strukturalne, które dają nieskończone ilości kombinacji. To też nas wyróżnia, bo w Stanach istnieją budynki, gdzie faktycznie kilkaset apartamentów czasami jest identycznie wykończonych. Tam nikomu to nie przeszkadza. W Polsce jest inaczej i nasza oferta jest dopasowana do gustów Polaków. Na termin oddania budynku w 2014 roku wykończymy wszystkie mieszkania, nawet te niesprzedane, aby wprowadzający się mieszkańcy żyli w ciszy i spokoju zamiast ciągłych wierceń i obudowanych płyta paździerzową przez rok wind.
Wielu Polaków boi się domu inteligentnego. Czy to nie odstraszy Klientów?
Faktycznie, początki automatyki budynkowej w Polsce nie były korzystne dla wizerunku instalacji domów dwudziestego pierwszego wieku. Wynikało to jednak z niedoświadczenia polskich elektryków i poczatkujących programistów. Znam domy, których instalacja kosztowała setki tysięcy złotych, a zamiast być komfortowe są uciążliwe. Te czasy na szczęście mamy za sobą. Myślę, że nasza oferta zadowoli wszystkich. Analogowy tradycjonalista uruchomi scenę klawiszem ściennym Basalte, a fan nowoczesnych instalacji będzie mógł podgrzać podłogę w łazience z drugiego końca świata za pomocą smartfona poprzez obraz wyświetlany na iPadzie dzięki funkcji TrueImage Control TM.
Ależ to wszystko naprawdę dużo kosztuje. Konieczne były najdroższe pstryczki?
COSMOPOLITAN oferuje bardzo wysoki standard wykończonego domu za bardzo rozsądną cenę. Kupując tysiące klawiszy, czy setki poszczególnych urządzeń kuchennych AGD MIELE wynegocjowaliśmy doskonałe ceny. Metr kwadratowy mieszkania kosztuje od 22 tys. zł brutto z wykończeniem i wyposażeniem. 15 tys. zł za mieszkanie i 7 tys. zł za wysokiej jakości wykończenie i nowoczesne wyposażenie nie jest wygórowaną ofertą. Każdy, kto doświadczył wykończenia mieszkania łatwo policzy, że to się naprawdę opłaca. A kto nie wierzy kupi w okolicy apartament w cenie kilkunastu tysięcy za metr kwadratowy i po około roku osobistego zaangażowania w „budowę” używając exela łatwo zauważy, że nie licząc własnego czasu wydał znacznie więcej środków na ekipy, włoski kamień, drewno, oświetlenie, sieci internetowe i satelitarne, aby osiągnąć podobny standard. Polski rynek dopiero do tego dojrzewa. Jestem o tym osobiście przekonany. My ten trend wyprzedzamy, ale dzięki temu mamy także wielu Inwestorów z zagranicy kupujących właśnie u nas swoje mieszkania lub lokujących pieniądze w biznes wynajmu apartamentów.
Tylko mieszkania są inteligentne na Twardej 2/4?
Mogę śmiało powiedzieć, że Cosmopolitan to inteligentny budynek. Jest on bowiem sterowany przez BMS. Również części wspólne: klub dla mieszkańców, korytarze, windy, parkingi…. Kamery, czujniki dymu i gazu, a nawet wzmacniacze sygnału gsm, aby typowy problem wysokościowców, czyli brak zasięgu, nie dotyczył mieszkańców, również w windzie czy garażu. Instalujemy nawet system powiadamiania lokatora, że w skrzynce na dole czeka na Niego tradycyjna, papierowa poczta.
Pozostaje zapytać, czy ten budynek projektował komputer, czy człowiek?
Helmuta Jahna nie trzeba przedstawiać nikomu, kto choć trochę słyszał o światowej architekturze, pomimo, że to jego pierwszy budynek w Polsce. Ja powiem o nim tylko tyle: jest to siedemdziesięcioczteroletni człowiek, który nie rozstaje się z tabletem, na którym ciągle coś wspaniałego rysuje. Jesteśmy przyjaciółmi, w stałym, elektronicznym kontakcie.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *