Dom z systemem KNX – wywiad

Dom z systemem KNX – wywiad

Jakie rozwiązania do systemu zaawansowanej automatyki KNX cieszą się aktualnie największą popularnością?

Wiele zależy od tego, gdzie mają być zastosowane: czy w budynkach komercyjnych, czy w apartamentach lub domach, czy też rezydencjach prywatnych. Oczywiście niezależnie od miejsca instalacji, system prawie zawsze integruje sterowanie oświetleniem, żaluzjami, ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją oraz kontrolą dostępu systemy alarmowe.

Istotne znaczenie ma też sposób kontroli. Dużym zainteresowaniem cieszą się rozwiązania w postaci paneli ściennych, czy ekranów dotykowych do zarządzania całą instalacją w domu. Oferujemy panel z ekranem dotykowym, który jako jednostka centralna daje szybki dostęp do wszystkich funkcji w budynku. Nie tylko tych odnoszących się do oświetlenia czy ogrzewania, ale także do funkcji wideo-domofonu, centrali alarmowej czy serwera muzyki. Co ważne, by użytkownik nie był zdany tylko na jeden centralny punkt, rośnie także popularność tzw. lokalnego sterowania. Paneli ściennych do zainstalowania w poszczególnych pomieszczeniach. W każdym z nich można wówczas dostosować oświetlenie i sceny świetlne, włączyć ulubioną muzykę czy odpowiednio ustawić pracę wentylacji lub ogrzewania.

Pod uwagę brane są również warianty wykończenia i ramki, by możliwie najlepiej dopasować sterowanie do wystroju domu. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się również kontrola mobilna, czyli aplikacje w smartfonach i tabletach, dzięki którym możemy mieć dom pod kontrolą nawet wtedy, gdy jesteśmy daleko od niego.

 

Czy wszelkie ustawienia związane z odpowiednimi scenami możemy samodzielnie zmieniać. Jak dużą swobodę ma obecnie użytkownik?

 

Systemy automatyki mocno ewoluowały w ostatnim okresie, dzięki czemu użytkownik ma znacznie większą swobodę samodzielnego
dostosowania pracy całego systemu. Dawniej było znacznie mniej funkcji i scenariuszy, więc możliwości ingerencji były odpowiednio skromniejsze. Obecnie wraz ze sterowaniem poprzez panele, takie jak Busch-ComfortTouch czy rodzinę elementów sterujących Busch-priOn możliwości zarządzania są nieporównywalnie większe. Dużo zmieniło się w ciągu ostatnich kilku lat i jeszcze zmieni. Obecnie przygotowujemy się do wprowadzenia nowej generacji panelu Busch-Comfort- Touch 3.0, która umożliwi lepsze wykorzystanie mobilności poprzez specjalnie przygotowane aplikacje na smartfony i tablety Apple oraz te z oprogramowaniem Google Android. Zresztą trudno przecenić sterowanie na odległość. Dobrym przykładem są mobilne aplikacje dla Android i iOS, dzięki którym nasz wideo-domofon ABB-Welcome może połączyć się z tabletem czy smartfonem. Dzięki połączeniu możemy porozmawiać z osobą, która stoi przed naszym domem, a nawet wpuścić do środka jeśli tylko będzie taka potrzeba. Jeśli dodać tego jeszcze komfort indywidualizowania wyglądu panelu i zakresu sterowania, to okaże się, że mamy większy wpływ na automatykę, wystrój i funkcjonalność niż mogłoby się wydawać.

 

Inteligentny dom w perspektywie najbliższej dekady?

 

Jeszcze 10 lat temu zastanawialiśmy się w którą stronę będzie się rozwijać EIB – system protoplast KNX, rozwijający się wówczas w Europie. Dziś KNX stał się otwartym standardem światowym z ponad trzystoma producentami z całego świata. Niebagatelną rolę miał w czasie ostatniej dekady rozwój technologii mobilnej: smartfonów, tabletów i poprawiającej się z dnia na dzień funkcjonalności. I to ona ma ogromny wpływ na rozwój systemu KNX. Zapewne zatem dom inteligentny w perspektywie dekady będzie jeszcze lepiej zarządzany dzięki rozwijającym się nieustannie technologiom mobilnym i konieczności zapewnienia wysokiej efektywności energetycznej.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *