Inteligentne biuro

Inteligentne biuro

Im większe biuro tym większe wymagania. Choćby z punktu widzenia poszanowania energii. Nie ma np. sensu utrzymywać oświetlenia całego piętra dla kilku „nocnych Marków”, pozostających w pracy po godzinach urzędowania biura. Albo pozostawiania w pełni otwartych rolet podczas niezwykle upalnych dni, co z pewnością ma ogromny wpływ na wydajniejszą pracę klimatyzacji i powiększone zużycie prądu. Dobrym przykładem jest również unikanie jednoczesnej pracy systemów ogrzewania i wentylacji. Albo otwierania okien podczas pracy systemu klimatyzacji lub ogrzewania: zależnie od pory roku. Nie sposób również pominąć systemów kontroli dostępu, monitoringu pracy urządzeń biurowych…. Wymieniać można w nieskończoność. Nowoczesne biuro i jego wyposażenie może jednak świetnie współpracować z automatyką. Wszystko można zsynchronizować z systemem automatyki budynku. I dostosować do zwyczajów pracowników i specyfiki ich pracy. Tak jak w domu: potrzeb domowników i ich codziennych przyzwyczajeń.

Biuro to jednak nie tylko miejsce twórczej pracy zatrudnionych. Biuro to jednak nie tylko miejsce twórczej pracy zatrudnionych. Zwykle niedostępne dla osób z zewnątrz. Nie mamy przy tym tylko na myśli kurierów czy innych dostawców. Także klientów, którzy zwykle poznają firmę od zupełnie innej strony. Tej bardziej reprezentacyjnej: sali konferencyjnej.

Sala konferencyjna to miejsce, gdzie projektant może puścić wodze fantazji i przygotować cały katalog ciekawych zaprogramowanych scenariuszy. Wystarczy podać kilka: video konferencja, rozmowy handlowe, spotkania z klientami, konferencje prasowe czy szkolenia. I do tego jeszcze uwzględnić różne pory dnia. Nie sposób jeszcze zapomnieć o odpowiednim wykorzystaniu sprzętu multimedialnego, oświetlenia a także wyposażeniu sali w indywidualnie sterowany system wentylacji, ogrzewania i klimatyzacji. Nie zawsze potrzebny jest projektor, ekran i system mikrofonów do wideo konferencji. Nie zawsze system wentylacji musi pracować ze zwiększoną mocą (konferencja dla kilku osób a nie kilkudziesięciu). Zamiast jednak tracić czas na dostosowanie pracy każdego urządzenia z osobna, można skorzystać z gotowych propozycji. Scenariuszy.

Czym jest scenariusz? To odpowiednio zaprogramowane funkcje urządzeń i wyposażenia. By zrealizować duże szkolenie potrzebne będzie np. wysunięcie projektora z sufitu, rozwinięcie ekranu, zwiększenie siły wentylacji pomieszczenia (więcej osób w pomieszczeniu) i dostosowanie ustawienia rolet tak, by światło nie raziło i nie przeszkadzało w projekcji a jednocześnie na tyle dobrze wypełniało pomieszczenie, by uniknąć efektu senności. Szum wentylacji nie powinien zaś przeszkadzać podczas prelekcji. Wszystko można odpowiednio zaprogramować, by potem uzyskać odpowiedni efekt za naciśnięciem jednego przycisku na panelu sterującym w pomieszczeniu.

Jakże odmienne wymagania będą w przypadku spotkania z klientem czy videokonferencji. Zupełnie inny scenariusz można również zaprogramować np. dla biur w domu. Choćby wybrać system indywidualnej regulacji temperatury w tej części domu, z której nie korzysta się w ciągu dnia (można obniżyć temperaturę w tych pomieszczeniach, w których przez cały dzień nie ma domowników). I zadbać o zabezpieczenie pomieszczeń podczas przyjmowania np. pacjentów w przydomowym gabinecie. Pomysłów może być mnóstwo. To w dużej mierze kwestia wyobraźni.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *