Pomysł na strefę relaksu

Pomysł na strefę relaksu

Nie łatwo o wybranie jednego sprawdzonego rozwiązania na strefę relaksu dla wszystkich domowników. Każdy może mieć bowiem odmienne oczekiwania. Relaks może przecież kojarzyć się z krótką drzemką, wylegiwaniem na wygodnej kanapie, relaksacyjnej kąpieli, wypoczynku w ogrodzie czy chwili na lekturę gdzieś w zacisznym miejscu. Równie dobrze relaksem może być wysiłek fizyczny związany ze sportem albo nawet… skopaniem ogródka.

Większość ze sposobów łączy jednak wyraźne spowolnienie trybu życia: zwolnienie tempa choćby na chwilę. By choć odrobinę poleniuchować.

Ta odrobina lenistwa może być związana z automatyką domu. I to bliżej nim nam się wydaje. Architekci i integratorzy zaawansowanych systemów automatyki mogą bowiem stworzyć odpowiednio zaprogramowane scenariusze by ułatwić nam wypoczynek. Co więcej każdy z zaprogramowanych scenariuszy może być indywidualnie dostosowany do potrzeb każdego domownika. Oczywiście stopień dostosowania zależy w dużej mierze od domownika. Na ile będzie otwarty podczas rozmów z architektem, by podzielić się swoimi codziennymi zwyczajami i upodobaniami. Ta otwartość zaprocentuje później po naciśnięciu przycisku by uruchomić odpowiednie zachowanie systemów automatyki w domu lub w jego wydzielonej części.

Czym jest scenariusz? W skrócie: zaprogramowanie zachowanie systemów automatyki w domu lub w jego wydzielonej części. Innymi słowy: dostosowanie pracy poszczególnych elementów wyposażenia domu: rolet, klimatyzacji, ogrzewania, wentylacji, oświetlenia czy systemu multiroom. Najprostszym scenariuszem może być odpowiednie ustawienie rolet i dostosowanie do nich sztucznego oświetlenia – oczywiście z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb takich jak oglądanie telewizji, spędzanie czasu na lekturze czy wypoczynku przy odpowiednio zaprogramowanej liście muzycznej. Można jednak tworzyć bardziej zaawansowane rozwiązania. Z chwilą przyjścia do domu i wybrania własnego programu relaksacyjnego może się rozpocząć automatyczne przygotowanie kąpieli w wannie z hydromasażem, włączenie w łazience przygaszonego światła i uruchomienie odtwarzania muzyki dobranej do nastroju. A wszystko tylko w łazience by nie przeszkadzać innym domownikom.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *