Prawdziwe kino domowe 3d i 4k już teraz

by admin | 12 lutego 2014 15:53

Najpierw sklep. Siadamy więc na kanapie, w specjalnej wyspie przygotowanej w każdym markecie, zakładamy obowiązkowe okulary i przenosimy się w świat trój wymiaru. Wrażenie oczywiście niesamowite! Samoloty lub piłka latają nam nad głową, w oddali widać horyzont i zachodzące słońce, a pomiędzy tym wszystkim główni bohaterowie filmu lub piłkarze prezentują się z najlepszej strony.

Kupujemy więc taki telewizor (w tym sklepie, albo w Internecie, bo podobno taniej) i pędzimy z nim do domu. Podłączamy, zapraszamy na wieczorny seans Rodzinę i sąsiadów, siadamy na NASZEJ KANAPIE, włączamy i …. coś się stało! Coś się zepsuło! Owszem, widać obraz trójwymiarowy, ale jakiś taki malutki, daleki, a efekty przestrzeni ledwo wychodzą przed ekran! Gdzie jest nasze kino domowe 3d?!

Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach, a wytłumaczenie jest bardzo proste.

W markecie posadzono nas jeden metr od 55-cio calowego telewizora. Nawet jeśli kupiliśmy taki sam wielkościowo nasza domowa kanapa stoi zazwyczaj w odległości  od trzech do sześciu metrów. A już po założeniu okularów telewizor „robi się” optycznie o połowę mniejszy. Potrzebujemy więc znacznie  większego ekranu!

Określenie „kino domowe”  powstało w USA, gdzie w ten sposób określano prywatne, domowe sale kinowe budowane w wielkich rezydencjach. Dzisiaj pod pojęciem kina domowego sprzedawcy wciskają nam w supermarketach zestawy zapakowane w jednym pudle, które zalecają podłączyć do telewizora 3d…

Prawdziwe kino domowe 3d to osobne pomieszczenie w domu zaprojektowane od początku i wyposażone w taki sposób, aby dostarczyć jak najlepszych wrażeń podczas oglądania filmu. Oczywiście film, koncert, czy sport oglądamy na dużym, minimum stu, stu dwudziestocalowym calowym ekranie, a projekcja odbywa się poprzez projektor !

Alternatywą dla posiadaczy mieszkań, apartamentów lub mniejszych domów są „elektroniczne sale kinowe”. Działają one w taki sposób, że za przyciśnięciem jednego guzika inteligentnego pilota zamieniają nasz salon dzienny w domową salę kinową. Opadające rolety i kotary zaciemniają i wygłuszając pomieszczenie, gasząc jednocześnie dzienne oświetlenie i zapalając oświetlenie kinowe. Z sufitu rozwija się elektryczny ekran zasłaniając telewizor, a winda wysuwa i uruchamia projektor. Głośniki ukryte w ścianach i meblach dostarczają dźwięk wysokiej jakości, a BluRay DVD uruchamia seans. Pozostaje tylko kanapa zamiast kinowych foteli…

Prawdziwe kino domowe to oczywiście duży ekran i projektor 3d.

Tylko ten sposób odtwarzania filmów zapewnia wielki format przy jednoczesnym braku zmęczenia oczu dwugodzinnym seansem. Obecnie projektor klasy Full HD i niezły ekran można kupić w cenie dobrego telewizora! Droższe sa na razie projektory 4k o rozdzielczości cztero krotnie większej do Full HD!. Warto więc się chwilę zastanowić.

Dla fanów wielkiego obrazu przy dziennym świetle mamy dostępny na rynku  telewizory 100 cali za 200 do 360 tysięcy  złotych i 150 cali za jedyne dwa i pół miliona! Ale na ten trzeba czekać około 5 miesięcy w kolejce za szejkami arabskimi.

Projektory kina domowego znacznie różnią się od tych najpopularniejszych, czyli prezentacyjnych. Przede wszystkim nie świecą mocno i jasno, co jest oczywiste w zaciemnionych podczas projekcji salkach kinowych . Są niezwykle korzystne dla naszych oczu i oczywiście zapewniają nastrój wielkiego kina. Aktualnie produkowane projektory wysokiej rozdzielczości zapewniają niezwykle wyraźny i dokładny obraz zarówno z płyt BluRay DVD, jak i podczas transmisji telewizyjnych HD. Jest to obraz nieporównywalny jakościowo do tego, który większość ludzi widziało dotąd z projektorów. Aktualnie dysponujemy również głośnikami całkowicie niewidocznymi. Po zamontowaniu w ścianie można je pomalować lub zakryć tapetą i Żona na pewno będzie zadowolona!

Nastrój Sali kina domowego 3d tworzy jej wykończenie i wyposażenie.

Możliwe jest zamówienie niezwykle wygodnych i eleganckich foteli instalowanych w dowolnych konfiguracjach. Tkaniny na ścianach ozdobione drewnem lub szlachetną stalą i odpowiednio oświetlone tworzą niepowtarzalny i reprezentacyjny Klimat zarówno dla domowników, jak i zaproszonych gości. Całości dopełnia gorący pop-corn i zimna Coca-Cola serwowana prosto z automatu przy wejściu. Niektórzy nawet instalują kasę, aby „sprzedawać” bilety. A rządzi ten, kto trzyma pilota!

Arkadiusz Walus/Klinika Dźwięku – HOME CINEMA&MORE

Endnotes:
  1. [Image]: https://dominteligentny.pl/wp-content/uploads/2014/02/PICT0122.jpg
  2. [Image]: https://dominteligentny.pl/wp-content/uploads/2014/02/DSC_9213.jpg
  3. [Image]: https://dominteligentny.pl/wp-content/uploads/2014/02/PICT0196_filtered1.jpg
  4. [Image]: https://dominteligentny.pl/wp-content/uploads/2014/02/PICT0120.jpg

Source URL: https://dominteligentny.pl/2014/prawdziwe-kino-domowe-3d-4k-juz-teraz/