Relaks w domu XXI wieku okiem architekta

Relaks w domu XXI wieku okiem architekta

 

Architekt Anna Zawitkowska-Tyburska. Pracownia AZ-DESIGN

 

Wbrew pozorom bardzo mało jest na naszym, polskim rynku profesjonalnych informacji w temacie możliwości jakie dają nam systemy domu inteligentnego. Zazwyczaj to jedynie ogólne hasła marketingowe różnych firm, które tak naprawdę nic konkretnego nie przekazują. Jeśli jest to pierwsza realizacja z użyciem systemu inteligentnego to Klient często błądzi po omacku szukając odpowiednich rozwiązań. Do końca sam nie wie jakie pytania zadawać architektowi, a nawet często trudno mu określić własne oczekiwania. Na chwilę obecną większość Klientów na hasło „dom inteligentny” reaguje dwojako – albo są zainteresowani, ale ich wiedza w tym temacie ogranicza się jedynie do tematyki oświetlenia, no może czasem jeszcze sterowania roletami i ogrzewaniem lub już na samym początku rozmowy stanowczo odmawiają twierdząc, że jest to zupełnie zbędny i bardzo kosztowny „gadżet”.

Wspomniane reakcje wynikają moim zdaniem z braku podstawowych, przekazanych przystępnym językiem dla osób spoza branży informacji dedykowanych Klientowi i pokazujących mu co tak naprawdę może zyskać stosując systemy inteligentne w swoim nowym domu czy też apartamencie lub mieszkaniu.

 

Błędnym jest panujące powszechnie przekonanie, że system KNX, LCN, czy inny jest zarezerwowany jedynie dla Klientów o bardzo grubym portfelu.

 

Oczywiście te wysokobudżetowe inwestycje mogą pozwolić sobie na zastosowanie wielu dedykowanych i tworzonych specjalnie na ich potrzeby zestawów rozwiązań, ale także Klient z tzw. przeciętnym budżetem jest w stanie za pomocą takiego systemu podnieść w sposób znaczący komfort życia w domu i przy okazji też jego wartość rynkową. Należy bowiem pamiętać że w ostatnich latach systemy te przestają być tylko „zachcianką” czy też kolejnym „gadżetem” a zaczynają być elementem,  który pozwala nam czynić spore oszczędności widoczne w rachunkach za energię elektryczną, ogrzewanie itp.

Tak więc Klient zwracając się do architekta w temacie projektu z zastosowaniem technologii inteligentnego domu powinien przede wszystkim opisać mu sposób w jaki z tego domu będzie korzystał. Czy będzie spędzał w nim całe dnie, czy będzie tylko wieczorami. Czy lubi ten wolny czas spędzać na czytaniu książek, słuchaniu muzyki, oglądaniu filmów czy może na gotowaniu wyrafinowanych dań w zaciszu kuchennym? Jednym słowem – czym więcej my jako projektanci wiemy o stylu życia naszych Klientów tym według mnie jesteśmy w stanie lepiej zaprojektować przestrzeń która posłuży w przyszłości naszym Klientom. Tyczy się to oczywiście całego projektu, nie tylko samej sfery systemów inteligentnych. Oczywiście ważne jest też określenie zarysu budżetu jaki Klient chce przeznaczyć na ten cel. Mając tak wyznaczone ramy architekt ma szansę przekonać Klienta do wielu fajnych rozwiązań, które nie zakończą swojego żywota na kartkach projektu ale będą wdrożone w życie.

 

Dzięki systemom inteligentnym możemy robić cuda ze światłem. Możemy stosować rożne sceny świetlne, możemy światło łączyć w sceny z innymi elementami wyposażenia.

 

Technologia rozwija nam się w takim tempie że właściwie każdego tygodnia pojawiają się na rynku nowe, atrakcyjne rozwiązania dedykowane systemom inteligentnym począwszy od aplikacji na telefony komórkowe, a kończywszy na wbudowanych w sprzęty modułach i programach które współpracują z KNX-em.

Tak więc widać, że światło we wnętrzu może zyskać naprawdę dużo jeśli zdecydujemy się je wpiąć w system inteligentny. Stanie się ono czymś znacznie więcej niż tylko zwykłą żarówką smętnie bujającą się pośrodku sufitu i dającą odpowiednią ilość luxów w pomieszczeniu.

Często Klienci pytają mnie dlaczego projektuję  tyle punktów świetlnych, skoro dotąd wystarczał im jeden żyrandol na środku pokoju i też było jasno. Mówią: „zapalę to wszystko, a jak później przyjdzie wielki rachunek za prąd to i tak nie będę z tego korzystał.” Wówczas rozpoczynam rozmowę o scenach świetlnych. Staram się wytłumaczyć jakie są dostępne udogodnienia i możliwości, które niesie za sobą system inteligentny. Mając sporo punktów świetlnych możemy nimi sterować łącząc w dopasowane zestawy i tworząc przez to bardzo rożne klimaty we wnętrzu.

 

Absolutnie nie chodzi o to, żeby zapalać to wszystko na raz!

Ja staram się zawsze tworzyć cztery podstawowe sceny świetlne.

 

Pierwsza to jest taka typowa do codziennego życia, czyli oświetlenie potrzebne nam do codziennego spędzania czasu w danym pomieszczeniu – pracy lub zajęciom domowym.

Druga z tych scen to jest scena do sprzątania czyli światło mocniejsze, takie które ma za zadanie doświetlić każdy zakamarek pomieszczenia.

Trzecia scena to moja ulubiona czyli scena relaksu. Ma za zadanie stworzyć atmosferę wyciszenia i odpoczynku. Pomieszczenie doświetlone jest w sposób bardzo subtelny, delikatny, nie nachalny. Taka scena świetlna składa się z pojedynczych delikatnych akcentów świetlnych,  z wykluczeniem dużych kontrastów w natężeniu, co sprzyja relaksowi.

Czwarta scena to jest scena nocna, szczególnie przydatna dla osób posiadających małe dzieci. Odpowiednio dobrane delikatne punkciki świetlne pobierające minimum energii (zazwyczaj ledowe) oświetlają pokój dziecka lub korytarz prowadzący z jego pokoju do sypialni rodziców.

Zawsze dbam też o to żeby stworzyć w scenie nocnej możliwość zapalenia dyskretnego oświetlenia w łazience. Korzystając z niej w nocy nie narażamy naszych oczu na duże różnice oświetlenia między ciemną sypialnią, a rozświetloną łazienką. Często te punkty świetlne podłączam pod czujki ruchu lub obecności  dzięki temu osoba zaspana wstająca w nocy nie musi po omacku szukać na ścianie włączników.

 

Projektowanie światłem to bardzo trudna sztuka. To połączenie wiedzy, doświadczenia i oczywiście swoistego wyczucia, które dobry projektant mieć powinien.

 

Musi on bowiem połączyć oczekiwania Klienta z własną wizją tak by efekt końcowy był zadowalający dla obydwu stron. W Polsce niestety nie ma jeszcze wydziału, specjalistycznej szkoły w której uczyłoby  się  projektowania światłem. Z tego co mi wiadomo na zachodzie Europy takowe uczelnie są, kształcą one architektów w wąskiej specjalizacji jaką jest oświetlenie zarówno przestrzeni miejskich, architektury jak i wnętrz. Zwykła scena świetlna powinna być łączona z innymi elementami systemu KNX. Wtedy ma to sens. Niestety ciągle wielu ludzi sprowadza system inteligentny w budynku do „wielkiego ściemniacza” kompletnie zapominając o tym, że tak naprawdę jest to system szalenie rozbudowany i mogący łączyć w sobie wiele funkcji poza samym światłem. Do zwykłych scen świetlnych dochodzi sterowanie roletami, żaluzjami, zasłonami, sprzętem audio i video, ogrzewaniem, klimatyzacją, wentylacją. Załóżmy, że mamy ochotę posłuchać fajnej muzyki i odprężyć się na sofie. Wówczas wybieramy scenę, którą sobie zaprojektujemy: ustawia się odpowiednio oświetlenie, zamykają rolety, może również włączyć się w odpowiedni sposób klimatyzacja. Dźwięk wydobywający się z głośników może stopniowo zmieniać natężenie itd.,  itd.. O takich projektach można godzinami opowiadać i snuć nieskończenie wiele scenariuszy na kolejne sceny w systemie inteligentnym.

 

Klient powinien zrobić sobie taki mały „rachunek sumienia” i odpowiedzieć szczerze na pytanie jak żyje lub jak chce żyć w nowej przestrzeni. Na czym najbardziej mu zależy.

 

Pod te oczekiwania należałoby projektować całą instalację inteligentną. Każdy z nas żyje przecież w zupełnie innym tempie, w inny sposób, inną ilość czasu spędza w domu. O innych porach dnia w nim przebywa. Przy trybie pracy większości ludzi w obecnych czasach mamy do czynienia z zasadą, iż większość tygodnia poza weekendami nasz dom widzimy jedynie przy sztucznym lub mieszanym oświetleniu. Warto o tym pamiętać. Tak więc moim zdaniem kluczem do sukcesu do odpowiednio zaprojektowanego systemu w domu Klienta jest poznanie jego wszystkich potrzeb i odpowiednie skonfigurowanie systemu który będzie je uwzględniał.

Na pierwszy rzut oka projektowanie wnętrz domu inteligentnego jakoś radykalnie rożni się od projektowania tradycyjnego w domu. Ale jeśli wejdziemy w szczegóły to dostrzeżemy wiele znaczących różnic. Na pewno wymaga on zupełnie innego podejścia do instalacji. I to już od samego początku. Jeżeli decydujemy się żeby użyć system automatyki w naszym budynku lub apartamencie to warto od samego początku mieć go na uwadze. Najgorsza sytuacja jest w momencie kiedy kończymy projekt lub jesteśmy w trakcie realizacji, a nagle wraca temat brakujących kabli pod sterowanie, czy audio video! Wszystko to wymaga przemyślenia już na wstępie i złożenia w całość. Tylko wtedy system będzie fajnym pomocnikiem i bardzo przydatną opcją ułatwiającą korzystanie z domu. Inaczej układa się kable, inaczej wygląda rozdzielnia – wszystko to powoduje że projektowanie wnętrz domu inteligentnego w żadnym stopniu nie może być przypadkowe i niespójne. Tego wymaga od nas technologia i tego musimy się ściśle pilnować w kooperacji z wyspecjalizowanymi firmami zajmującymi się automatyką budynków.

Niestety w ostatnich latach zaczęły pojawiać się jak grzyby po deszczu firmy oferujące systemy inteligentne. Oferują one swoje usługi, a nie mają o tym zbyt dużego pojęcia. Klient po uruchomieniu całego systemu czuje pewnego rodzaju rozczarowanie, ponieważ myślał że będzie on działał zupełnie inaczej. I wtedy jest duży problem. Na szczęście to się zmienia. Jest coraz więcej profesjonalnych firm, które mogą dobrze zaprezentować jak działa system domu inteligentnego i jakie możliwości są obecnie do wykorzystania.

 

Ogranicza nas jedynie wyobraźnia…

 

Mam fantastycznego, bardzo świadomego w kwestii automatyki budynków Klienta z którym obecnie pracuję. Skierował do mnie bardzo nietypowe życzenie. Ma bardzo duży dom i sporo łazienek. Poza całym wachlarzem typowych opcji systemowych chce on podłączyć do systemu KNX także dozowniki do mydła i dozowniki do ręczników jednorazowych, aby w momencie kiedy ręczniki się kończą, system sam dawał sygnał do uzupełnienia zawartości. Na początku wydawało mi się to względnie prostą opcją. ale nie znalazłam żadnego producenta takich dozowników w Europie. Zdaje się że będziemy pierwsi którzy zastosują takie rozwiązanie. Tak więc prawdopodobnie trzeba będzie zaprojektować indywidualny moduł dedykowany tej funkcji i wpiąć go do systemu KNX.  Dodatkowo musimy klasyczne wnętrze wyposażyć w ekstremalnie nowoczesny sprzęt. Bardzo pomocna okazała się firma Gira, która w swoim asortymencie ma bardzo ciekawą serię osprzętu. Jest to osprzęt subtelnie stylizowany, dostępny w kolorze mosiądzu, złota lub srebra z dowolnymi elementami grawerowanymi na życzenie Klientów. Nawiązując do estetyki klasycznej w bardzo ciekawy sposób łączą je z nowoczesną technologią. Można nawet zamówić ramki do wyświetlaczy ciekłokrystalicznych na ścianach – do sterowania całym systemem bądź też do wkładania w nie iPada.

Jak więc widać – system inteligentny daje nam nieskończenie wiele opcji udogodniania sobie życia we własnym domu.

 

Często mawia się, że szewc bez butów chodzi. Ja staram się nie iść tą drogą.

 

Moja prywatna strefa relaksu to miejsce wypełnione fakturami miłych w dotyku, szlachetnych materiałów w stonowanej kolorystyce,  podkreślonej subtelnym światłem. Subtelnym – bo sama osobiście nie za bardzo przepadam za światłem o mocnym natężeniu. Ktoś może dopatrzeć się tu sprzeczności –  na początku opowiadałam jak zafascynowana jestem oświetleniem, jak ważne jest ono dla mnie we wnętrzu, a z drugiej strony sama prywatnie za nim nie przepadam… Dla mnie jedno z drugim nie idzie w sprzeczności – to że uwielbiam zabawę światłem nie znaczy przecież że mam sobie od razu walić w oczy 100 W żarówką. W domu nade wszystko cenię sobie atmosferę wyciszenia i ciągle do niej dążę. Myślę więc – w podsumowaniu naszej rozmowy – że to właśnie systemy inteligentne właściwie projektowane i wykonywane mogą pomagać nam w tworzeniu wymarzonych przestrzeni które będą spełniały wszystkie nasze oczekiwania odnośnie stworzenia idealnego wnętrza.

 

 

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *