Systemy alarmowe

Systemy alarmowe

Inwestycja w system alarmowy nie powinna być ograniczona jedynie do próby zmiany domu i jego otoczenia w twierdzę. Wprawdzie skuteczne odstraszanie intruzów jest niezmiernie ważne, ale coraz bardziej liczy się wartość dodana. Możliwość wykrywania innych zagrożeń niż włamania, lepsza współpraca z systemem automatyki budynku a także odpowiednia komunikacja z użytkownikiem: na to warto zwrócić uwagę. Także a może nawet przede wszystkim wtedy, gdy system ma komunikować się z użytkownikami przebywającymi daleko od domu.

Zacznijmy jednak od najbardziej typowych funkcji jakie kojarzy się z systemami alarmowymi: odstraszanie intruzów. Obecnie nie wystarczy już samo sygnalizowanie próby włamania. Równie ważne jest sygnalizowanie wkroczenia niepożądanego gościa na teren posesji. Swoistą linią pierwszej obrony staje się przestrzeń wokół domu z czujnikami zainstalowanymi na terenie posesji.
Mogą to być czujniki ruchu, rozwiązania na podczerwień albo linie sensorów zakopane w ziemi i reagujące na nacisk na podłoże. Odpowiednio wczesne wykrycie zapewnia wówczas niezbędny czas na podjęcie odpowiedniej interwencji zanim jeszcze przydarzy się
szkoda.

Oczywiście w samym domu mogą również pojawić się czujniki ruchu oraz otwarcia okien i drzwi. Można je wykorzystać nie tylko do celów ochronnych. Także oszczędzania energii. Wystarczy wspomnieć funkcje światła niejako podążającego za domownikiem, czy odpowiedniego dostosowania pracy systemu ogrzewania lub klimatyzacji w chwili wykrycia np. otwartego okna lub drzwi tarasowych. Na czas intensywnego wietrzenia można przełączyć pracę systemu w tryb bardziej oszczędny.

Coraz istotniejsze stają się także funkcje bezpieczeństwa związane z ochroną domowników przed zagrożeniami, które mogą pojawić się w samym budynku. Zagrożeniami dla zdrowia i życia. Wystarczy wspomnieć o ryzyku zatrucia czadem czy ulatniającym się gazem. Albo rozpoczynającym się pożarem. System połączony z odpowiednimi czujnikami w domu może w najprostszej wersji wygenerować alarm dźwiękowy, by np. obudzić śpiących domowników. W bardziej zaawansowanej w połączeniu z systemem automatyki można przygotować odpowiedni program ułatwiający ewakuację: podniesienie rolet i żaluzji, awaryjne otwarcie okien i drzwi, włączenie specjalnego oświetlenia – wszystko po to by ułatwić sprawną ewakuację z zagrożonych miejsc.

Równie istotna jest również komunikacja. Każdorazowe włączenie alarmu powinno wiązać się z powiadomieniem użytkownika. Stąd możliwość wysyłania wiadomości SMS lub powiadomień do odpowiedniej aplikacji w smartfonie czy tablecie. Aplikacji, która staje się łącznikiem pomiędzy użytkownikiem a systemem w domu. Dzięki niej można także na bieżąco monitorować co dzieje się w domu. Połączenie np. z systemem monitoringu umożliwia podgląd obrazu z kamer. W dobie coraz szybszego internetu przesłanie nawet obrazu w wysokiej rozdzielczości nie jest już problemem. A wiedza o tym, że wszystko jest w porządku – niezmiennie bezcenna.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *