Do 2022 roku wszyscy będą mieszkać w domu inteligentnym

Do 2022 roku wszyscy będą mieszkać w domu inteligentnym

Dom inteligentny dla każdego? Z badań “The Future Smart Home: 500 Smart Objects Will Enable New Business Opportunities” przeprowadzonych przez Gartnera tak wynika. W typowym domu do 2022 roku będzie więcej niż 500 inteligentnych urządzeń, które znają nasze nawyki i rozpoznają emocje.

Zdalnie sterowane systemy alarmowe czy elektroniczne zamki do drzwi to już nie dom z filmu science fiction, czy też kreskówki „Jetsonowie”. Zmiany, jakie nas czekają, będą możliwe dzięki koncepcji zwanej internetem rzeczy, która sprawia, że coraz więcej przedmiotów codziennego użytku ma dostęp do sieci.

 

Nowe technologie zrewolucjonizują świat wokół nas, m. in. nasze domy. Dzięki technologii domu inteligentnego już dziś coraz bardziej powszechnie stosowane są rozwiązania pozwalające na regulację wielu instalacji, np. rolet okiennych, oświetlenia i ogrzewania za pomocą jednego przycisku. Gartner prognozuje, że urządzenia domowe staną się inteligentne, a dokładniej zyskają pewien poziom wrażliwości w połączeniu ze zdolnością do komunikowania się bezprzewodowo.

 

Dom inteligentny to oszczędność finansowa i bezpieczeństwo mieszkańców. Specjaliści przekonują, że technologia ta jest o wiele tańsza, niż była jeszcze kilka lat temu. Ponadto, jest to jednorazowa inwestycja, która pozwala na wygenerowanie znacznych oszczędności, np. sterowanie ogrzewaniem umożliwia zmniejszenie zużycia energii, a tym samym obniżenie rachunków. Instalacja tego typu technologii możliwa jest zarówno na etapie budowy nowego domu, jak i w gotowym już mieszkaniu. W Polsce domy inteligentne i energooszczędne dopiero w ostatnich latach zaczęły zyskiwać na popularności. Wynika to głównie z tego, że koszt ich budowy jest wyższy w porównaniu do domów budowanych tradycyjnymi metodami. Powoli jednak sytuacja zaczyna się zmieniać, głównie za sprawą dyrektyw unijnych, które narzucają obowiązek ograniczenia zużycia energii.

 

Panuje przeświadczenie, że skoro coś jest ekologiczne to musi być drogie. Faktycznie, takie inwestycje są z początku droższe, jednak w długoterminowej perspektywie zwracają się i zaczynają się naprawdę opłacać. Koszty eksploatacji domu wyposażonego w energooszczędne rozwiązania są znacznie niższe niż w przypadku zwykłych budynków. Dodatkową korzyścią jest poprawa warunków wewnętrznych panujących w pomieszczeniach, a co za tym idzie nasze lepsze samopoczucie i mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych chorób, w tym alergii – komentuje Jakub Zagórski, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Skanska Residential Development Poland, spółki Grupy Skanska odpowiedzialnej za budowę innowacyjnych zielonych budynków mieszkaniowych.

 

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *