Aluminium zamiast cegły

Aluminium zamiast cegły

Dom inteligentny to nie tylko zaawansowane technologie z zakresu bezpieczeństwa czy komunikacji, ale także budulec, z którego powstaje.

Aluminiowe fasady, ściany kurtynowe, drzwi czy ramy okienne są nie tylko lekkie, ale także wyjątkowo trwałe. Aluminium staje się coraz popularniejszym trendem w budownictwie nie bez przyczyny. Architekci i inwestorzy doceniają jego wysokie właściwości adaptacyjne oraz estetyczne.

Dobrym przykładem na wykorzystanie komponentów aluminiowych w budownictwie jest niezwykłe w swej architektonicznej formie schronisko górskie Monte Rosa Hut, położone na zboczach najpotężniejszego alpejskiego masywu Monte Rosa, w okolicach miejscowości Zermatt. Zewnętrzna elewacja budynku pokryta jest aluminiową okładziną, co zapewnia ochronę przed wiatrem oraz odpowiednią gospodarkę termoizolacyjną. Zastosowanie konstrukcji aluminiowych pozwoliło z jednej strony na stworzenie zjawiskowej konstrukcji przypominającej górski kryształ z pełną funkcjonalnością. Tradycyjna tożsamość schroniska, mimo nowoczesnej formy, została jednak zachowana – wnętrze jest w pełni wykończone drewnem, tworząc ciepły i przytulny klimat. Ten dom inteligentny jest interesujący nie tylko ze względu na wygląd, ale także fakt, iż jest niemal samowystarczalny pod względem energetycznym. Schronisko położone na wysokości 2883 m. n. p. m. jest zaopatrywane w źródła energii w naturalny sposób dzięki panelom fotowoltaicznym pokrywającym jego konstrukcję, a woda pobierana jest z pobliskiego lodowca. Zanieczyszczenia przekształcane są w sposób przyjazny dla środowiska dzięki zastosowanym oczyszczalniom ścieków. Zasobami energii zarządza komputerowy system.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *