Concept Kitchen 2025 – kuchnia przyszłości

Concept Kitchen 2025 – kuchnia przyszłości

Jak będzie wyglądać kuchnia przyszłości? IKEA zaprezentowała kilka pomysłów pod wspólnym tytułem Concept Kitchen 2025.

Jeśli oglądałeś w dzieciństwie kreskówkę Jetsonowie, na pewno pamiętasz, jak wyglądał ich dom – robogosposia sprząta, jedzenie robi się samo za naciśnięciem guzika. To na razie nie ma dokładnego odbicia w planach, ale kuchnia przyszłości według IKEA będzie wyposażona w kilka ciekawych rozwiązań. Założenie było takie, że do roku 2025 ponad 60% populacji będzie mieszkać w miastach, w niedużych domach, większość z nas będzie także pracować w domu. Koszty jedzenia wzrosną, ale częściej będziemy je zamawiać prosto do domu, bez cotygodniowej wycieczki na zakupy.

 

Pierwszy prototyp to wyświetlacz na blacie kuchennym – dzięki kamerze i projektorowi kuchnia przyszłości będzie widzieć, co jest na blacie i zaproponuje odpowiednie przepisy kulinarne. Drugi pomysł jest nietypowy, bo zakłada, że pozbędziemy się… lodówek. Zamiast tego, każdy produkt spożywczy będzie stał na otwartych półkach, zamknięty w pojemniku, który dzięki nadajnikowi RFID będzie utrzymywać zawartość w odpowiedniej temperaturze. Bardzo podoba się nam trzeci pomysł, czyli system na odpadki i kompost, który będzie nagradzać użytkownika za sprawne rozdzielanie odpadków. Dodatkowo, odpady organiczne będą zmniejszane do niewielkich kostek, z woda oddzielona od nich używana do podlewania roślin w domu. Woda będzie też rozdzielana w zlewie – przechylenie zlewu w jedną stronę przeleje wodę do zbiornika dla roślin i do mycia domu, a w drugą – odda ją do ścieków.

 

Jak podobają się Wam te pomysły?

 

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *