Europa potrzebuje inteligentnych miast

Europa potrzebuje inteligentnych miast

Europejskie miasta stoją dziś przed ogromnymi wyzwaniami, którym muszą sprostać w najbliższym czasie. Obecnie zajmują one jedynie 2% powierzchni Ziemi, ale mieszka w nich 54% światowej populacji. Szacuje się, że do 2045 roku w miastach będzie mieszkać 70% wszystkich ludzi.

Wiąże się to z ogromnymi wyzwaniami w zakresie energetyki, transportu publicznego czy sieci wodno – kanalizacyjnych. Problemy te dotyczą również polskich miast, gdzie wdrażane są już pierwsze projekty w zakresie smart city, ale jest jeszcze przed nimi sporo do zrealizowania. O wyzwaniach w zakresie tworzenia inteligentnych miast w Polsce i Europie oraz o wnioskach z już zrealizowanych projektów rozmawiali eksperci w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, podczas panelu „Inteligentne miasta”.

 

Smart Cities było koncepcją, o której mówiono już kilka lat temu, jednak dopiero teraz zyskuje ona ogromne znaczenie. Według danych z raportu „Miasto Przyszłości” opracowanego przez ośrodek dialogu i analiz ThinkThank, 14% polskich miast deklaruje, że do tej pory wprowadziło na dużą skalę rozwiązania typu smart. Najmniej, bo zaledwie 4% stanowiły inwestycje w systemy zarządzania sieciami elektrycznymi (smart grid, smart mettering). To znacząco niski poziom zważywszy na fakt, że energia stanowi jeden z największych kosztów funkcjonowania miasta.

 

Z danych raportu „Miasto Przyszłości” wynika, że w ostatnich latach 18% inwestycji w polskich miastach stanowiły właśnie inwestycje w systemy zarządzania siecią wodociągową. Jedną z takich inwestycji była przeprowadzona przez firmę Schneider Electric modernizacja w systemie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie. W tym obszarze możliwa jest optymalizacja sieci elektroenergetycznej dająca oszczędności nawet do 30%. Ponadto, ważne są również inwestycje w zasilanie i sterowanie procesem oczyszczania i dystrybucji wody
w sieciach oraz możliwość identyfikacji potencjalnych awarii na długo przed wystąpieniem poważnych problemów.

 

Miasta przyszłości nie stworzy się jedynie przez wszczepianie w jego przestrzeń innowacyjnych systemów. Rozwiązania inteligentne muszą współgrać przede wszystkim z potrzebami użytkowników miasta, inaczej staną się tylko kolejnym gadżetem. Z tego względu konieczne jest tworzenie strategii smart cities zmieniających miejski krajobraz.

 

Jedną z inicjatyw wspierających samorządy w zakresie inteligentnych miast jest „Polskie Miasto Przyszłości”, której Schneider Electric jest partnerem wraz z takimi firmami jak Cisco, IBM, Philips, Samsung, Seventica, Swarco, Vulcan czy Young Digital Planet. Jest to otwarta platforma rozwiązań dla miast, oferująca komplementarne wobec siebie rozwiązania w kluczowych dla budowy inteligentnego miasta obszarach: bezpieczeństwo, transport, komunikacja i inteligentne systemy oświetlenia, edukacja, kontakt z mieszkańcem. Z drugiej strony możliwości oferowane w ramach projektu są unikalnym rozwiązaniem dla władz miejskich, które pozwolą im realizować ideę inteligentnego miasta w wybranych, najbardziej wymagających tego obszarach, z uwzględnieniem aktualnych możliwości inwestycyjnych.

 

www.schneider-electric.com

Zdjęcie: rgbstock.com

Kategoria Misja

Polecane artykuły

Czytaj więcej z Misja

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *