Internet rzeczy a bezpieczeństwo systemów zasilania

Internet rzeczy a bezpieczeństwo systemów zasilania

Koncepcja internetu rzeczy jest ciągle doskonalona, a produkty wymagają zabezpieczenia zasilania. Jak więc patrzeć na Internet Rzeczy pod kątem zapewnienia dostaw energii?

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co się może stać, gdy zabraknie energii w którymś miejscu łańcucha usług IoT. Każda organizacja, która korzysta z ważnej aplikacji opartej na IoT musi przyjrzeć się swojej strategii bezpieczeństwa systemów zasilania.

Internet Rzeczy może z łatwością znaleźć zastosowanie w wielu różnych branżach i opiera się na bardzo różnorodnych urządzeniach końcowych. Weźmy na przykład sektor służby zdrowia oraz badań biologicznych i medycznych.

Większość szpitali dysponuje własnymi generatorami uruchamianymi podczas przerw w dostawie mocy z sieci. Należy jednak uwzględnić czas, który upływa od momentu przerwania dostaw energii do pełnego rozruchu generatora zapasowego. Zazwyczaj jest to kilka sekund, ale nawet tak krótka chwila wystarczy, aby bezpowrotnie utracić dane, co w najlepszym wypadku jest kosztowne, a w najgorszym groźne dla życia pacjenta.

Nie można zapominać również o bezpieczeństwie sieci, które umożliwiają gromadzenie wszystkich kluczowych danych. Bez zasilania awaryjnego routery i przełączniki pod wpływem awarii uniemożliwiają przesłanie jakichkolwiek informacji.

W przypadku wielu urządzeń IoT utrzymanie ich pracy podczas przerwy w zasilaniu nie wymaga wcale wiele energii elektrycznej, np. routery są stosunkowo mało energochłonne. Nie jest to zatem ogromne wyzwanie, ale z pewnością jest to problem, któremu należy poświęcić więcej uwagi.

www.schneider-electric.com/pl

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *