Jak zabezpieczyć system nawadniania przed mrozem?

Jak zabezpieczyć system nawadniania przed mrozem?

Chociaż za oknem jeszcze całkiem ładnie i ciepło, to za kilkanaście dni zacznie się zima. Jak zabezpieczyć system nawadniania przed mrozem?

Po pierwsze, z systemu nawadniania trzeba usunąć wodę – dotyczy to rur, zraszaczy, pistoletów i węży ogrodowych. Zawór odwadniający (np. taki jak na zdjęciu, marki GARDENA) montuje się w najniższym punkcie instalacji systemu nawadniania. Można też podłączyć do instalacji kompresor i przy pomocy sprężonego powietrza usunąć niepotrzebną wodę.

Sterowniki i elektrozawory montowane do kranu najlepiej odłączyć i przechować przez zimę w pomieszczeniach z dodatnią temperaturą. Tak samo z zaworami elektromagnetycznymi, zamontowanymi w skrzyniach w ziemi – na zimę trzeba zdemontować, albo ręcznie pozbyć się wody używając sprężonego powietrza.

Ostatnia rzecz to demontaż reduktorów ciśnienia i filtrów. Wszystkie części trzeba odłożyć do suchego i bezpiecznego miejsca – najlepiej wewnątrz domu, gdzie mamy kontrolę nad temperaturą.

www.gardena.pl

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *