Kompost: porady

Kompost: porady

Jeśli masz ogród, kompost to tanie źródło cennych związków organicznych. Jak o niego zadbać? Oto porady na ten temat.

Proces kompostowania powinien odbywać się w odpowiednich warunkach. Miejsce, w jakim znajduje się nasz eko – nawóz powinno być zacienione i osłonięte od wiatru. Warto też mieszać ze sobą różnorodne odpady roślinne z domowymi tak, aby zapewnić właściwy stosunek węgla i azotu.

Bardzo łatwo można sprawdzić, czy w kompoście jest właściwy poziom wody. Jeśli nawóz jest delikatnie miękki i zlepia się w bryłę oznacza to, że poziom wilgoci jest optymalny. Jeśli się kruszy, należy polać go wodą.

Kompost należy regularnie przerzucać w celu szybszego uzyskania ziemi kompostowej. Przekopywanie spowoduje rozluźnienie, napowietrzenie i wymieszanie materiału dzięki czemu będziemy go mogli szybciej wykorzystać jako ekologiczny nawóz.

Czas dojrzewania kompostu zależy od składników z jakich go wytwarzamy oraz stopnia, w jakim o niego dbamy. Gotowy do użycia nawóz ma kolor ciemnobrunatny, jednolitą strukturę oraz zapach świeżo zaoranej ziemi lub leśnej ściółki.

Kompost powinien składać się z resztek roślin oraz organicznych odpadów z gospodarstwa domowego. Do kompostowania nie nadają się: skórki owoców cytrusowych, kości, popiół z węgla, zadrukowany papier.

Przed zimą warto pamiętać o ochronie naszego kompostu, aby zapewnić mu optymalną temperaturę. W tym celu najlepiej przykryć go warstwą izolującą składającą się ze słomy, liści czy siana.

kompost porady2

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *