Okna antywłamaniowe czy energooszczędne?

Okna antywłamaniowe czy energooszczędne?

Jak wybrać okna bezpieczne, energooszczędne i ładne?

Okno powinno być zawsze traktowane zarówno jako element bezpieczeństwa, izolator i ozdobę nieruchomości. Chociaż najważniejszą funkcją stolarki jest zapewnienie skutecznej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, to nie można zapominać o walorach estetycznych i funkcjom antywłamaniowym.

– Obecnie znajdziemy na rynku okna, które łączą ze sobą wszystkie ważne dla użytkownika parametry i funkcje gwarantujące właściwą inwestycję. Chodzi tu przede wszystkim o termoizolację, zabezpieczenia antywłamaniowe oraz atrakcyjny design. Wybierając okna powinniśmy szukać więc właśnie takich rozwiązań i nie dać się omamić tylko jednym, wyróżniającym elementem charakterystyki stolarki – mówi Jacek Wielogórski z Famix.

To właśnie okna stanowią podstawowy element nieruchomości, przez który może być tracone ciepło. Okna charakteryzujące się wysokimi właściwościami termoizolacyjnymi pozwolą nam więc drastycznie ograniczyć rachunki za ogrzewanie zimą. Wbrew pozorom o izolacji nie świadczy jedynie szyba, ale w równym stopniu odpowiada za nią rama okienna. To ten element stanowi czasem blisko 1/3 powierzchni okna i to on bezpośrednio przylega do ściany, czy właściwie otworu w ścianie budynku. Technologia stolarki okiennej będzie miała więc kluczowe znaczenie dla właściwości termoizolacyjnych okna. Przykładem takiej stolarki są okna z linii Avante, które oprócz technologii wielokomorowej poprawiają parametry izolacyjne za pomocą zróżnicowanych szerokości profilu ramy – 71 lub 84 mm. Dzięki temu, przenikalność cieplna tych okien oscyluje, w zależności od wybranego modelu, między 0,75 a 1,26 dla skrzydła o wymiarach 1230×1480. Dla jeszcze większej poprawy tego współczynnika stosuje się ciepłą ramkę i dwie lub 3 uszczelki w standardzie. Przeszklenie, odpowiedzialne zarówno za termoizolację i dźwiękoszczelność, w zależności od wybranego modelu może być dwu lub trzy szybowe. Dzięki połączeniu tych wszystkich elementów uzyskujemy bardzo wysokie parametry izolacyjne gwarantujące oszczędność ciepła.

Chociaż okna antywłamaniowe kojarzą się przede wszystkim z pancernymi szybami, to za bezpieczeństwo częściej odpowiedzialna jest stolarka okienna. Nawet najbardziej wytrzymała szyba nie będzie miała znaczenia w przypadku, gdy złodziej będzie mógł z łatwością podważyć okucia w oknie. Pancerna szyba nie będzie więc stanowiła przeszkody gdy wyjęte zostanie całe okno ze ściany. O bezpieczeństwie antywłamaniowym decyduje więc często technologia wybranej stolarki okiennej i właściwy sposób montażu okna. Dla zwiększenia bezpieczeństwa stosuje się więc rygle oraz zaczepy antywyważeniowe. Tego typu rozwiązania stosuje się w oknach linii Avante.

Przykładem połączenia estetyki i funkcjonalności jest okno Avante Salamander ze śnieżnobiałymi profilami o polerowanej, gładkiej powierzchni. O elegancji tej linii świadczy również system niewidocznych zawiasów okuć. Połączenie takiego designu z parametrami okna klasy A zapewni doskonałe zbilansowanie funkcjonalności z elegancją. Wybierając okna nie powinniśmy więc nigdy poprzestawiać na poszukiwaniu jednej, charakterystycznej cechy stolarki ale zrównoważonego, kompletnego produktu odpowiedzialnego za izolację, ochronę i atrakcyjny wygląd.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *