Sterowanie domem za pomocą smartfona

Sterowanie domem za pomocą smartfona

D-Link dla domowej sieci Wi-Fi znalazł nowe zastosowanie – komunikację w domowym systemie automatyki, czyli sterowanie domem.

Instalacja któregoś z dostępnych obecnie rozwiązań do sterowania domem wymaga skorzystania z usług wyspecjalizowanego instalatora. System domowej automatyki D-Link o nazwie mydllink Home korzysta z technologii Wi-Fi. Bezprzewodowe routery będące szkieletem komunikacyjnym tego rozwiązania znajdują się już w większości domów. Po to, by uruchomić system nie trzeba więc kupować nowego routera, gdyż mydlink Home współpracuje z dowolnym routerem Wi-Fi. Tym samym pierwszy element systemu jest już gotów do użytku.

Obecnie rodzina urządzeń mydlink Home obejmuje czujnik ruchu, Smart Plug, urządzenie do bezprzewodowego przesyłania muzyki oraz dwie kamery IP – standardową w jakości HD oraz obrotową z funkcją pochylania i obrotu.

Urządzenia mydlink Home można zamontować i uruchomić we własnym zakresie, co nie wymaga dużych nakładów czasu i wiedzy technicznej. Ten ekosystem domowej automatyki tworzą gotowe elementy, które za pośrednictwem Wi-Fi mogą wymieniać się danymi i których zastosowanie można rozszerzać poprzez łączenie urządzeń w funkcjonalne pary lub grupy. Takim przykładem może być połączenie czujnika ruchu i Smart Pluga. Po wykryciu ruchu informacja jest przekazywana do Smart Pluga, który w zależności od ustawień, włącza lub wyłącza podłączoną lampkę.

Bez czujnika ruchu trudno wyobrazić sobie działanie zarówno domowych systemów alarmowych, jak też instalacji automatyki domowej. W wersji mydlink Home to kompaktowe urządzenie bezpośrednio podłączane do gniazdka elektrycznego z wykrywaniem ruchu w odległości do 8 metrów i modułem komunikacji Wi-Fi.

Natomiast Smart Plug, oprócz możliwości włączania i wyłączania podłączonych urządzeń, dodatkowo jest wyposażony w czujnik temperatury. Dzięki temu monitorowane są wszystkie urządzenia elektryczne, które za jego pośrednictwem pobierają prąd z sieci. W razie potrzeby np. w przypadku wykrytego wzrostu temperatury przegrzewające się urządzenie zostanie automatycznie odcięte od prądu, co pozwoli uniknąć potencjalnego pożaru. Wyłączyć (lub włączyć) takie urządzenie elektryczne można też zdalnie z poziomu smartfonu lub tabletu, za pomocą którego cały system jest zarządzany. Uzupełnieniem systemu są dwie kamery IP. Pierwsza rejestruje dźwięk i obrazy w rozdzielczości HD, także przy słabym oświetleniu i w zupełnej ciemności. Druga kamera jest przeznaczona do monitorowania większych pomieszczeń, a dzięki funkcjom zdalnego sterowania głowicą kamery, umożliwia zmianę obszaru monitorowania i jego powiększania. Obydwie kamery przystosowano do otrzymywania informacji od innych urządzeń rodziny mydlink Home, co umożliwia zaplanowanie ich działania np. w przypadku wykrycia ruchu. Wówczas kamery mogą rozpocząć rejestrację obrazu w wybranym wcześniej obszarze, co daje szansę uchwycenia na wideo sprawcy zainicjowania alarmu. Natomiast dzięki wysłanemu powiadomieniu o zdarzeniu, właściciel domu może zdalnie uruchomić na swoim urządzeniu podgląd z kamery i przekonać się, co było powodem jego wysłania.

Ostatnim urządzeniem rodziny mydlink Home jest Music Everywhere. To urządzenie służące do bezprzewodowego i strumieniowego przesyłania muzyki i dźwięku np. z Internetu lub domowej muzycznej biblioteki do głośników lub zestawów stereo. Dzięki Music Everywhere muzykę z Internetu można słuchać nawet na starych głośnikach, podłączanych do urządzenia za pomocą standardowego gniazda jack. Komunikacja z innymi urządzeniami mydlink Home umożliwia przykładowo odtwarzanie wybranych utworów lub internetowych stacji radiowych po tym, gdy urządzenie otrzyma powiadomienie od czujnika ruchu, że domownicy są już w domu. Warto nadmienić, że wszystkie urządzenia z rodziny mydlink Home są wyposażone w przycisk WPS, pozwalający w kilka chwil skonfigurować urządzenia do pracy.

Zarządzanie mydlink Home odbywa się za pośrednictwem aplikacji przeznaczonej na urządzenia mobilne takie, jak smartfony i tablety z systemami Android, iOS i Windows Phone. Znajdujące się w menu pozycje umożliwiają nie tylko zachowanie kontroli nad statusem urządzeń, ale także łączenie ich w pary lub grupy oraz planowanie harmonogramu pracy w zależności od potrzeb i upodobań domowników, jak choćby przytoczone automatyczne włączanie oświetlania. Takie zastosowanie będzie spełniać rolę dodatkowego zabezpieczenia (wtórną do głównego systemu alarmowego, gdyż mydlink Home działa od niego niezależnie i zachowa funkcjonalność nawet po jego wyłączeniu). Wszystko dzięki funkcji powiadamiania. Przy odpowiedniej konfiguracji czujnik ruchu nie tylko wyśle informację do włączającego światło Smart Pluga, ale też prześle powiadomienie na wskazane urządzenie, sygnalizując wtargnięcie intruza do domu. Przytoczone w tekście zastosowania są przykładowe, a możliwość łączenia już dostępnych także dla polskich klientów urządzeń systemu stwarza możliwość wielu scenariuszy zastosowań w zależności od upodobań właścicieli domu lub innych uwarunkowań i potrzeb. Już teraz funkcja monitorowania zużycia energii w czasie rzeczywistym umożliwia kontrolę zapotrzebowania na prąd przez poszczególne urządzenia, co pozwala mieć większą kontrolę nad wydatkami na energię elektryczną.

Trzeba pamiętać, że rodzina mydlink Home swoją premierę miała niedawno, sam system jest rozwojowy co oznacza, że do sprzedaży trafią kolejne urządzenia poszerzające jego zastosowania. mydlink Home jest przeznaczony dla osób pragnących większego zautomatyzowania funkcjonowania swojego domu, lepszej kontroli nad urządzeniami elektrycznymi oraz poprawy bezpieczeństwa.

http://www.dlink.com/pl/pl/home-solutions/mydlink_home/mydlink-home

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *