WattUp – bezprzewodowe ładowanie

WattUp – bezprzewodowe ładowanie

Coraz więcej rzeczy przesyłamy bez użycia kabli, ale co z ładowaniem urządzeń? Dom inteligentny nie może być plątaniną kabli.

Co prawda pierwsze propozycje ładowarek bezprzewodowych pojawiły się na targach CES już kilka lat temu, ale jak dotąd, nikomu nie udało uciec się od od konieczności zasilania… ładowarki. Czyli podpięcia jej do kabla. Teraz jednak firma Energous zaprezentowała swoje rozwiązanie. Ich ładowarka o nazwie WattUp działa, wykorzystując fale radiowych, Bluetooth i kilka innych opatentowanych technologii. Nadajnik komunikuje się z urządzeniami przy pomocy Bluetooth o niskim poborze energii. Po nawiązaniu połączenia, nawiązywane jest połączenie przy pomocy fal radiowych. Fale są absorbowane i przetwarzane na prąd stały przez chip w urządzeniu. Nadajniki można zamontować w urządzeniach takich, jak telewizor, głośniki itp.

 

Sam fakt przetwarzania fal na prąd nie jest nowy, ale firma Energous chwali się, że osiąga około 70% wydajności (standardowa mata ładująca ma około 90% wydajności), co pozwala naładować telefon i smartwatch z jednej ładowarki. Nadajnikami można zarządzać przy pomocy aplikacji na iPada. Dużą zaletą jest ich przenośność – jeśli mamy ich kilka w domu, możemy ładować telefon, chodząc po mieszkaniu.

 

Skoro już mowa o zasilaniu bezprzewodowym, dwie firmy proponujące różne rozwiązania poinformowały niedawno o połączeniu sił. Power Matters Alliance (PMA) oraz The Alliance For Wireless Power (A4WP) podpisały list intencyjny i połączeniu, które ma dojść do skutku w połowie 2015. Oba podmioty liczą, że przyniesie to wzrost zainteresowania ich rozwiązaniami. Wspierany przez AT&T, Duracell, Starbucks i Powermat system PMA stawia na technologię łączenia indukcyjnego, podczas kiedy A4WP (współpracujący z Qualcomm, Dell, Intel i Samsungiem) preferuje kontrolowane pola magnetyczne. Trzecim graczem na rynku jest WPC – jego partnerami są Asus, Microsoft, Blackberry, Panasonic, LG, Huawei oraz Toshiba.

Komentarze

Kochamy komentarze
Brak komentarzy / Możesz być pierwszy - Skomentuj!

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim. Wymagane pola oznaczone jako *