Artykuł

Dlaczego Inteligentny Dom? Czy w ogóle ma to sens?

Od Inteligentnego domu nie uciekniemy. Prędzej czy później w każdym z mieszkań, apartamentów i domów znajdą się komponenty SmartHome. Bronienie się przed nim to jak ucieczka przed elektryfikacją, smartfonami czy serwisami VOD. Od nas zależy, czy decydujemy się wejść w ten świat na własnych zasadach, z odpowiednią wiedzą. Czy postęp technologiczny nas dogoni, będziemy maruderami w tej materii i wykluczymy się z benefitów idących za inteligentym domem. Co istotne pierwsze rozwiązania automatyki domowej pochodzą co najmniej z lat 60-tych ubiegłego wieku, a dziś SmartHome nie jest żadnym gadżetem czy ciekawostką, a tym bardziej przyszłością. To szereg rozwiązań do wdrożenia tu i teraz.

Podstawowe pytanie – dlaczego warto zainteresować się domem inteligentnym. Tu odpwiedzią są filary, na których on stoi:

– Bezpieczeństwo

– Komfort

– Zarządzanie

Inteligentny Dom to bezpieczny dom – monitoring, system alarmowy, czujniki dymu, czujniki zalania. A idąc dalej dodatkowe automatyzacje z tym związane jak pozorowanie obecności, zakręcanie zaworów gazu i wody po wykryciu wycieku i wiele więcej.

Inteligentny Dom to dom pod kontrolą – w ramach SmartHome jesteś w stanie monitorować na bieżąco zużycie energii elektrycznej, wody na podelwanie ogrodu, lepiej kontrolować ogrzewanie i wiele innych aspektów. Co więcej można robić to z każdego miejsca na ziemi.

Komfort – wygoda to niepodważalny atut inteligentnego domu. I zaczyna się od tak błahych rzeczy jak możliwość wyłączenia wszystkich światłę w salonie gdy rozpoczynamy filmowy, wieczorny seans. Ale też automatyzacja rolet o poranku, bram wjazdowych i wielu innych rzeczy. Możemy wykonywać te czynności szybciej, efektywniej lub całkowicie automatycznie.

Brzmi dobrze? Bo tak jest. Teraz jedynie od nas zależy co i jak wdrożymy. Czy będziemy cieszyć się rzeczywiście inteligentnym i zautomatyzowanym domem, czy jedynie pralką z WiFi. Otwartość na idee Inteligentnego domu, edukacja w tym zakresie, rady ekspertów, podglądanie nowinek i znajomośc rozwiązań pozwoli na radość z użytkowania inteligentnego domu.

Paweł Okopień
Dziennikarz technologiczny z 15 letnim doświadczeniem, ekspert rynku nowych technologii, specjalizujący się w tematyce Smart Home, RTV i AGD. Związany z czołowymi wydawnictwami internetowymi i magazynami na polskim rynku. Rozwija także rodzinną markę oświetleniową Argon Lampy – producenta lamp dekoracyjnych. 
Kategorie bloga

INNOWACJE

Nowa technologia w domu

BEZPIECZEŃSTWO

Inteligentne zabezpieczenia

AUDIO-VIDEO

Doskonały dźwięk i obraz

WYDARZENIA

Smart Home na eventach

Popularne tematy
Reklamy
Podziel się artykułem
Przeczytaj również
Artykuł

Czym jest Human Centric Lighting?

Human Centric Lighting (HCL), czyli oświetlenie skoncentrowane na człowieku, to koncepcja, która zyskuje na popularności zarówno w przestrzeniach biurowych, jak i mieszkaniowych. Jej głównym założeniem

Przeczytaj »
Artykuł

Kuchnia w stylu Smart

Poszukujesz sposobu na stworzenie kuchni, która nie tylko zapewni Ci funkcjonalność i wygodę, ale również podniesie komfort Twojego codziennego gotowania? Odkryj technologiczne innowacje i inteligentne

Przeczytaj »

Newsletter

Otrzymuj najnowsze informacje o technologiach smart home na swoją skrzynkę pocztową

what you need to know

in your inbox every morning