Artykuł

Dlaczego Inteligentny Dom? Czy w ogóle ma to sens?

Od Inteligentnego domu nie uciekniemy. Prędzej czy później w każdym z mieszkań, apartamentów i domów znajdą się komponenty SmartHome. Bronienie się przed nim to jak ucieczka przed elektryfikacją, smartfonami czy serwisami VOD. Od nas zależy, czy decydujemy się wejść w ten świat na własnych zasadach, z odpowiednią wiedzą. Czy postęp technologiczny nas dogoni, będziemy maruderami w tej materii i wykluczymy się z benefitów idących za inteligentym domem. Co istotne pierwsze rozwiązania automatyki domowej pochodzą co najmniej z lat 60-tych ubiegłego wieku, a dziś SmartHome nie jest żadnym gadżetem czy ciekawostką, a tym bardziej przyszłością. To szereg rozwiązań do wdrożenia tu i teraz.

Podstawowe pytanie – dlaczego warto zainteresować się domem inteligentnym. Tu odpwiedzią są filary, na których on stoi:

– Bezpieczeństwo

– Komfort

– Zarządzanie

Inteligentny Dom to bezpieczny dom – monitoring, system alarmowy, czujniki dymu, czujniki zalania. A idąc dalej dodatkowe automatyzacje z tym związane jak pozorowanie obecności, zakręcanie zaworów gazu i wody po wykryciu wycieku i wiele więcej.

Inteligentny Dom to dom pod kontrolą – w ramach SmartHome jesteś w stanie monitorować na bieżąco zużycie energii elektrycznej, wody na podelwanie ogrodu, lepiej kontrolować ogrzewanie i wiele innych aspektów. Co więcej można robić to z każdego miejsca na ziemi.

Komfort – wygoda to niepodważalny atut inteligentnego domu. I zaczyna się od tak błahych rzeczy jak możliwość wyłączenia wszystkich światłę w salonie gdy rozpoczynamy filmowy, wieczorny seans. Ale też automatyzacja rolet o poranku, bram wjazdowych i wielu innych rzeczy. Możemy wykonywać te czynności szybciej, efektywniej lub całkowicie automatycznie.

Brzmi dobrze? Bo tak jest. Teraz jedynie od nas zależy co i jak wdrożymy. Czy będziemy cieszyć się rzeczywiście inteligentnym i zautomatyzowanym domem, czy jedynie pralką z WiFi. Otwartość na idee Inteligentnego domu, edukacja w tym zakresie, rady ekspertów, podglądanie nowinek i znajomośc rozwiązań pozwoli na radość z użytkowania inteligentnego domu.

Paweł Okopień
Dziennikarz technologiczny z 15 letnim doświadczeniem, ekspert rynku nowych technologii, specjalizujący się w tematyce Smart Home, RTV i AGD. Związany z czołowymi wydawnictwami internetowymi i magazynami na polskim rynku. Rozwija także rodzinną markę oświetleniową Argon Lampy – producenta lamp dekoracyjnych. 
Kategorie bloga

INNOWACJE

Nowa technologia w domu

BEZPIECZEŃSTWO

Inteligentne zabezpieczenia

AUDIO-VIDEO

Doskonały dźwięk i obraz

WYDARZENIA

Smart Home na eventach

Popularne tematy
Reklamy
Podziel się artykułem
Przeczytaj również
Artykuł

Czym jest standard KNX?

Standard KNX jest pionierskim rozwiązaniem w dziedzinie systemów inteligentnego domu oraz automatyki budynkowej. Dzięki niemu projektowanie energooszczędnych i bezpiecznych budynków staje się znacznie łatwiejsze. Zachęcamy

Przeczytaj »

Newsletter

Otrzymuj najnowsze informacje o technologiach smart home na swoją skrzynkę pocztową

what you need to know

in your inbox every morning