Artykuł, Innowacje

Zarządzanie inteligentnym domem od podstaw – porównanie najpopularniejszych systemów z rodziny smart home

Systemy smart home stały się niezbędne w codziennej rutynie, umożliwiając kompleksową kontrolę domu oraz dużą oszczędność czasu. Inteligentne rozwiązania powinny być planowane już na etapie budowy domu, by umożliwić ich dalszą personalizację w przyszłości. Zaawansowany remont nie jest jednak konieczny, by cieszyć się nowoczesną automatyką. Na co zwrócić uwagę, rozpoczynając instalację w standardzie deweloperskim, a jaki system wybrać w gotowym mieszkaniu?

Korzystanie z funkcjonalności inteligentnego domu ma być intuicyjne i dostosowane do potrzeb jego mieszkańców. Funkcjonowanie systemu smart home i jego obsługa są uzależnione przede wszystkim od wizji producenta danego rozwiązania oraz ograniczeń technicznych. Systemy te zostały podzielone na kilka kategorii – z uwzględnieniem najistotniejszych podobieństw i różnic między nimi.

System dla każdego – szybko i niedrogo

Nasz przewodnik po systemach smart home warto rozpocząć od najtańszych rozwiązań, czyli tych bezprzewodowych. Instalacja jest wygodna i możliwa do przeprowadzenia samodzielnie przez użytkownika, więc unikniemy wizyty fachowca. Najczęściej wybierane marki to Fibaro oraz SmartThings (Samsung). Nie stworzymy tutaj jednak rozległej sieci rozwiązań ze względu na ograniczoną (najczęściej do 100) liczbę elementów, które połączymy zdalnie. System bezprzewodowy jest zatem raczej polecany do mieszkań niż domów. Stanowi wszystko rozwiązanie, które sprawdzi się właścicielom gotowych nieruchomości i tym nie lubiącym czekać. Wystarczy już kilka tysięcy złotych, by cieszyć się inteligentną automatyką w swoim domu. Najbardziej ekonomiczne opcje w swojej ofercie prezentują marki Eufycam, Xiaomi czy Evohome – tutaj znajdziemy gotowe zestawy urządzeń współpracujących ze sobą.

Międzynarodowy standard

KNX to nazwa, którą kojarzą nawet początkujący zainteresowani tematyką inteligentnego domu. System ten stał się uniwersalną normą i umożliwia współpracę z ponad 200 topowymi producentami urządzeń do sterowania, takimi jak Gira czy JUNG. Wybierając standard KNX, zaczynamy od projektu pełnego okablowania nieruchomości, które połączy wszystkie elementy sieci – oświetlenie, rolety, ogrzewanie, wentylatory, klimatyzatory. Dotyczy to również okablowania teletechnicznego, czyli systemu alarmowego, domofonu, punktów dostępowych Wi-Fi oraz audio-video. Automatyka dla domu jest wówczas gotowa od razu po montażu dedykowanych produktów, takich jak ścienne panele sterujące. KNX cechuje się niską awaryjnością ze względu na przewodowy charakter instalacji. Taki wydatek należy jednak liczyć w dziesiątkach tysięcy złotych.

Zobacz również: https://dominteligentny.pl/czym-jest-standard-knx/

System otwarty dla wymagających

Istnieje również rozwiązanie, które wyróżnia się szczególną elastycznością. Producenci Vision BMS stworzyli oprogramowanie, jakie działa ze sprzętami innych marek. Software został zaprojektowany w taki sposób, by pozyskiwać informacje od wszystkich urządzeń obecnych w sieci. Taki system otwarty ogranicza tak naprawdę tylko budżet użytkownika. Całość opiera się na kontroli zdalnej, ale istnieje duża szansa na ingerencję w budynek, więc (podobnie jak w przypadku KNX) lepiej przeprowadzić wdrażanie systemu już na etapie deweloperskim. Mimo wszystko unikniemy tutaj metrów okablowania. Oprogramowanie Vision BMS jest sprzedawane wraz z komputerem przemysłowym, więc z tego względu jest wykorzystywane w większych kompleksach architektonicznych, fabrykach czy galeriach handlowych. Koszty przedstawiają się podobnie jak w przypadku rozwiązań KNX.

Urządzenie centralne i jego moduły

Wymieniając typy najpopularniejszych narzędzi smart home, nie można nie wspomnieć o systemach typu centralnego – Nexwell oraz Control4. Rozwiązania te nie są skomplikowane, a za pomocą dodatkowych modułów można rozszerzać pole ich działania. Największą wadą tak zwanych “centralek” jest bardzo skomplikowana instalacja (bez eksperta ani rusz) i duży sumaryczny koszt przedsięwzięcia. Biorąc pod uwagę dostępne na rynku rozwiązania, które kuszą ceną lub większą możliwością personalizacji, systemy centralne nie są często wybieranym typem instalacji na przestrzeni kilku ostatnich lat.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, który z systemów smart home jest najlepszy. Każdy z nich realizuje inną filozofię i powstał z myślą o innym użytkowniku, a przede wszystkim – momencie, w jakim wdrażamy inteligentne rozwiązania. Na etapie placu budowy warto kierować się możliwością rozbudowy systemu w przyszłości i jego bezawaryjnością. W przypadku gotowej nieruchomości, w której chcemy uniknąć gruntownych zmian, dobrze sprawdzą się zestawy urządzeń tworzące gotowe systemy działające bezprzewodowo.

Kategorie bloga

INNOWACJE

Nowa technologia w domu

BEZPIECZEŃSTWO

Inteligentne zabezpieczenia

AUDIO-VIDEO

Doskonały dźwięk i obraz

WYDARZENIA

Smart Home na eventach

Popularne tematy
Reklamy
Podziel się artykułem
Przeczytaj również
Artykuł

Czym jest Human Centric Lighting?

Human Centric Lighting (HCL), czyli oświetlenie skoncentrowane na człowieku, to koncepcja, która zyskuje na popularności zarówno w przestrzeniach biurowych, jak i mieszkaniowych. Jej głównym założeniem

Przeczytaj »
Artykuł

Kuchnia w stylu Smart

Poszukujesz sposobu na stworzenie kuchni, która nie tylko zapewni Ci funkcjonalność i wygodę, ale również podniesie komfort Twojego codziennego gotowania? Odkryj technologiczne innowacje i inteligentne

Przeczytaj »

Newsletter

Otrzymuj najnowsze informacje o technologiach smart home na swoją skrzynkę pocztową

what you need to know

in your inbox every morning