Artykuł

Inteligentne Ogrzewanie? Gdzie tu oszczędności?

Inteligentne Ogrzewanie? Gdzie tu oszczędności.

SmartHome to oszczędność. Tak głoszą liczne hasła i przekaz marketingowy producentów. Tylko gdy spojrzymy na urządzenia i ich ceny to w niektórych przypadkach porównując z konwencjonalnymi rozwiązaniami zupełnie to nie gra. Ale!

Po pierwsze rozwiązania automatyki domowej znacząco tanieją w ostatnich latach. Na przestrzeni ostatnich 5 lat mowa o kolosalnych różnicach. I jeśli ktoś budował dom na przykład te 5 czy 10 lat temu i wtedy z obawy o cenę nie zdecydował się na Smart Home warto to zrewidować, na koniec roku 2023 mnogość rozwiązań i poziom cen jest już bardzo atrakcyjny, choć nie niski.

Po drugie ceny energii i wszelkiego rodzaju opałów do ogrzewania znacząco wzrosły więc realnie te oszczędności z użytkowania też rosną przy każdym ograniczeniu kWh. 

Zmiany klimatu, to zmiany, które realnie przekładają się na nasze zimy, późną jesień czy wczesną wiosnę. Pogoda za oknem się zmienia. Dlatego korzystanie z automatyzacji w ogrzewaniu ma jeszcze więcej sensu i daje nam nie tylko realne oszczędności, ale też komfort cieplny i pozwala oszczędzić czas. Po prostu możemy sprawić, ze zawsze mamy w domu idealną temperaturę, wilgotność bez jakiejkolwiek wysiłku na co dzień. Dopasowujemy temperaturę ciepłej wody użytkowej do godzin w których funkcjonujemy, temperaturę w pomieszczeniach do naszego rytmu dnia itd. 

Ogrzewanie w wersji smart to także nie marnowanie energii gdy wyjeżdżamy na urlop, dogrzewanie domu przed powrotem, czy wyłączanie ogrzewania gdy tylko otworzymy okno i chcemy wpuścić nieco powietrza z zewnątrz (choć tu warto pomyśleć o rekuperacji).

Oszczędność czasu, zużywanej energii i komfort – to kluczowe aspekty inteligentnego ogrzewania, które warte są tej pierwotnej wyższej inwestycji w system.

 

Paweł Okopień
Dziennikarz technologiczny z 15 letnim doświadczeniem, ekspert rynku nowych technologii, specjalizujący się w tematyce Smart Home, RTV i AGD. Związany z czołowymi wydawnictwami internetowymi i magazynami na polskim rynku. Rozwija także rodzinną markę oświetleniową Argon Lampy – producenta lamp dekoracyjnych. 
Kategorie bloga

INNOWACJE

Nowa technologia w domu

BEZPIECZEŃSTWO

Inteligentne zabezpieczenia

AUDIO-VIDEO

Doskonały dźwięk i obraz

WYDARZENIA

Smart Home na eventach

Popularne tematy
Reklamy
Podziel się artykułem
Przeczytaj również
Artykuł

Czym jest standard KNX?

Standard KNX jest pionierskim rozwiązaniem w dziedzinie systemów inteligentnego domu oraz automatyki budynkowej. Dzięki niemu projektowanie energooszczędnych i bezpiecznych budynków staje się znacznie łatwiejsze. Zachęcamy

Przeczytaj »

Newsletter

Otrzymuj najnowsze informacje o technologiach smart home na swoją skrzynkę pocztową

what you need to know

in your inbox every morning