Artykuł

Kto będzie mieszkał w tym domu? Smart Home musi być szyty na miarę

Nikt nie przeżyje za nas życia. Nikt też nie wie jak my żyjemy, czego potrzebujemy, jakie mamy przyzwyczajenia. Dlatego, aby projekt inteligentnego domu miał sens instalator musi wcielić się wręcz w rolę psychologa. Inteligentny dom ma być w końcu dla nas, a nie na pokaz, ani też my nie musimy dostosowywać się do niego. Jak przygotować się do myślenia o inteligentnym domu?

Po pierwsze powinniśmy zweryfikować z jakich urządzeń komputerowych i mobilnych korzystamy my i pozostali domownicy.

Jeśli jest to Samsung to warto tak tworzyć inteligentny dom, aby opierał się on o rozwiązania SmartThings, jeśli jest to Apple to warto pójść w stronę HomeKita, jeśli są to inne urządzenia lub mieszane lub wiemy, że nie przywiązujemy się do marki to postawmy na sprawdzone i odpowiednio dla nas skrojone rozwiązania od integracji z Google Home zaczynajac, przez Fibaro po KNX itd.

Po drugie warto określić rzeczy, które muszą być.

Bez czego nie wyobrażamy sobie tego inteligentnego domu, co jest dla nas ważne. Czy to ma być sterowanie roletami, czy też nie. Jednocześnie na tym etapie warto słuchać tego co mówią doświadczeni instalatorzy i weryfikować to pod swoje potrzeby. Jednocześnie lepiej zrobić więcej niż mniej.

Natomiast w momencie gdy projekt jest już ukończony, gdy instalacja jest już zrobiona wtedy nadchodzi moment tworzenia scen, reguł, wszelkich automatyzacji. I tu należy poświęcić sporo czasu zarówno po stronie instalatora jak i właściciela, a właściwie wszystkich użytkowników domu. Dobra konfiguracja, nauka tego co jest oraz tego co jeszcze można zrobić będzie gwarantem satysfakcji. Nie sztuką jest „włożyć” w SmartHome 50, 100 tysięcy złotych, sztuką jest czerpać z tego satysfakcje zwiększyć komfort i bezpieczeństwo swojego codziennego życia.

Dom Inteligenty finalnie jest tak inteligentny jak jego właściciel, który w inteligentny sposób z niego korzysta. I można z tego wycisnąć naprawdę dużo. Tylko trzeba być otwartym, ale też wymagać od instalatorów.

Paweł Okopień
Dziennikarz technologiczny z 15 letnim doświadczeniem, ekspert rynku nowych technologii, specjalizujący się w tematyce Smart Home, RTV i AGD. Związany z czołowymi wydawnictwami internetowymi i magazynami na polskim rynku. Rozwija także rodzinną markę oświetleniową Argon Lampy – producenta lamp dekoracyjnych.
Kategorie bloga

INNOWACJE

Nowa technologia w domu

BEZPIECZEŃSTWO

Inteligentne zabezpieczenia

AUDIO-VIDEO

Doskonały dźwięk i obraz

WYDARZENIA

Smart Home na eventach

Popularne tematy
Reklamy
Podziel się artykułem
Przeczytaj również
Artykuł

Czym jest Human Centric Lighting?

Human Centric Lighting (HCL), czyli oświetlenie skoncentrowane na człowieku, to koncepcja, która zyskuje na popularności zarówno w przestrzeniach biurowych, jak i mieszkaniowych. Jej głównym założeniem

Przeczytaj »
Artykuł

Kuchnia w stylu Smart

Poszukujesz sposobu na stworzenie kuchni, która nie tylko zapewni Ci funkcjonalność i wygodę, ale również podniesie komfort Twojego codziennego gotowania? Odkryj technologiczne innowacje i inteligentne

Przeczytaj »

Newsletter

Otrzymuj najnowsze informacje o technologiach smart home na swoją skrzynkę pocztową

what you need to know

in your inbox every morning