Artykuł, Innowacje

Inteligentny Ogród? 10 rzeczy, które warto mieć w wersji Smart

Wiosna, ta kalendarzowa już nastała. Coraz chętniej patrzymy w stronę zieleni. Przestrzeń wokół naszego domu jest równie ważna jak jego wnętrze. W końcu spędzamy tam sporo czasu i to często bardzo przyjemnego. W dodatku to też pierwszy punkt styku z naszym domem zarówno nas, naszych gości jak i przestępców. O to moje 10 prawdziwych inteligentnych „must have” w otoczeniu naszego domu. Z krótkim komentarzem.

Robot Koszący

Sprzęt, który uwielbiam, który wciąż wiele osób dziwi, a uważam go za znacznie wartościowszy produkt niż robota odkurzającego. Robot koszący sprawia, że przy domu możemy mieć zawsze idealny trawnik, zawsze tą samą długość. A przy okazji unikamy wielu mozolnych godzin prac i irytacji. Oczywiście, że koszenie ogrodu kosiarką potrafi być relaksujące i miłe. Moment gdy zakładam słuchawki na uszy i wędruje ze spalinówką jest naprawdę fajny. Ale gdy pojawiają się deszcze, gdy brakuje czasu po pracy, gdy w weekend chce się wyjechać okazuje się, że nie ma kiedy poświęcić tych 3h tygodniowo na koszenie trawy. Robot nie ma wymówek, a ten czas można spożytkować inaczej, ciesząc się ogrodem.

System nawadniania

Samo automatyczne nawadnianie ogrodu od lat jest czymś, co spotykamy często, choć wciąż nie tak często jakby mogło się wydawać. Natomiast inteligentne nawadnianie ogrodu to dodanie jeszcze wygodniejszego sterowania, oszczędność wody oparta o automatyzacje, dane pogodowe czy wiedzę o stanie ogrodu. A wszystkim zarządzimy z poziomu naszego telefonu, nie stojąc przy jakiejś konsolce zainstalowanej w garażu.

Brama Wjazdowa

Brama wjazdowa na pilota jest wygodna ale ja u siebie poszedłem o krok dalej i zintegorowałem ją ze swoim inteligentnym domem i HomeKit. Dzięki temu po pierwsze jedną komendą głosową otwieram bramę garażową i wjazdową, mam kontrolę nad jej stanem ale też mogę bardzo wygodnie albo wpuścić gości albo też kuriera. Opcja nie szukania pilota, a posiadania go w zegarku czy w telefonie, zawsze pod ręką jest bardzo wygodna.

Domofon

Wideodomofon podłączony do sieci to kolejny element, warty instalacji w naszej przestrzeni. Po pierwsze odbierzemy go wszędzie i to zarówno będąc w domu jak i poza nim. Możemy być akurat w łazience, ale też po drugiej stronie globu. A umówmy się, że w dzisiejszych czasach często ten dzwonek do furtki to albo rzeczywiście coś bardzo istotnego, albo kurier albo też coś co zupełnie można zignorować. Za to dzięki wideodomofonowi nie przegapimy tego zdarzenia niezależnie od geograficznej lokalizacji.

Monitoring posiadłości

System kamer zewnętrznych to jeden z najważniejszych elementów zwiększających bezpieczeństwo. Warto reagować na zdarzenia już w momencie gdy dzieją się na naszym podwórku, a nie po fakcie w domu. W dodatku taki monitoring sam w sobie jest pewnym „straszakiem”. Pozwala też generalnie na komfortowe zarządzanie i kontrolowanie tego co dzieje się na podwórku. Osobiście bardzo doceniam właśnie tą możliwość wejścia kuriera na posesje i zostawienia paczki pod drzwiami, a ja wciąż widzę to wszystko w razie czego na kamerze.

Inteligentne oświetlenie zewnętrzne

Automatyzacja oświetlenia zewnętrznego pozwala podnieść komfort i estetykę naszego domu. Warto uruchamiać oświetlenie automatycznie kwadrans po zachodzie słońca i gasić w nocy, ale można też dodać czujniki ruchu czy obecności na podjeździe. Fantastycznym dodatkiem jest też oświetlenie kolorowe, dodające dodatkowych efektów roślinności w ogrodzie. Tutaj sobie bardzo chwale rozwiązania od Philips Hutę.

Smart Pergola

Kolejną rzeczą o której warto pomyśleć to zadaszenie części tarasu. Przemyślana pergola lub ogór zimowy to wymarzone miejsce na relaks. Tu też istotną rolę odgrywają funkcje smart. Automatyzacja pozwala na kontrole poziomu zacienienia, czy też zadbanie o to, aby chronić przestrzeń przed deszczem, a w przypadku markiz chronić je przed silnym wiatrem.

Nagłośnienie ogrodu

Relaks to nie tylko dźwięki natury ale też ulubiona chilloutowa muzyka, możliwość zrobienia drobnej imprezy w ogrodzie ze znajomymi. Warto pomyśleć o sprzęcie audio, który to nagłośni i zdecydowanie nie ograniczajmy się tu do przenośnych głośników bluetooth. Gama głośników instalacyjnych zarówno w elewacji budynku, jak i takich montowanych w ogrodzie jest naprawdę sporo, a efekty będą naprawdę fantastyczne.

Telewizor w ogrodzie? Jak najbardziej

Co więcej w ogrodzie możemy mieć telewizor, odporny na warunki atmosferyczne. Takie modele w swojej ofercie ma Samsung, pojawiają się też rozwiązania mocno nie standardowe. Niektórzy może pomyślą nad kinem letnim z projektorem. Pomysł na spędzenie sobotniego popołudnia przy grillu i meczu ulubionej drużyny to całkiem miła rzecz.

Basen/Jacuzzi pod kontrolą

Jeśli już tworzymy naszą outdoorową przestrzeń w wersji premium to warto pomyśleć także o basenie i/lub jacuzzi. Tutaj bardzo istotna jest kwestia dbałości o wodę i tu też z pomocą przychodzą inteligentne rozwiązania. Możliwość kontroli stanu jakości wody z poziomu aplikacji, automatyka dozowania odpowiednich środków, a także opcja podgrzewania wody na żądanie to istotne elementy poprawiające higienę i komfort użytkowania.

 

Jeśli macie jakieś swoje ulubione rozwiązania smart w ogrodzie koniecznie podzielcie się nimi w naszych social mediach.

Paweł Okopień
Dziennikarz technologiczny z 15 letnim doświadczeniem, ekspert rynku nowych technologii, specjalizujący się w tematyce Smart Home, RTV i AGD. Związany z czołowymi wydawnictwami internetowymi i magazynami na polskim rynku. Rozwija także rodzinną markę oświetleniową Argon Lampy – producenta lamp dekoracyjnych. 
Kategorie bloga

INNOWACJE

Nowa technologia w domu

BEZPIECZEŃSTWO

Inteligentne zabezpieczenia

AUDIO-VIDEO

Doskonały dźwięk i obraz

WYDARZENIA

Smart Home na eventach

Popularne tematy
Reklamy
Podziel się artykułem
Przeczytaj również
Artykuł

Czym jest Human Centric Lighting?

Human Centric Lighting (HCL), czyli oświetlenie skoncentrowane na człowieku, to koncepcja, która zyskuje na popularności zarówno w przestrzeniach biurowych, jak i mieszkaniowych. Jej głównym założeniem

Przeczytaj »
Artykuł

Kuchnia w stylu Smart

Poszukujesz sposobu na stworzenie kuchni, która nie tylko zapewni Ci funkcjonalność i wygodę, ale również podniesie komfort Twojego codziennego gotowania? Odkryj technologiczne innowacje i inteligentne

Przeczytaj »

Newsletter

Otrzymuj najnowsze informacje o technologiach smart home na swoją skrzynkę pocztową

what you need to know

in your inbox every morning